Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Witam, wiem doskonale, że nie udało się nikomu jednoznacznie stwierdzić jakie są przyczyny ŁZS. Chyba, że się mylę :) to proszę o skorygowanie. Leczenia natomiast ŁZS jest bardzo indywidualne. Mój ŁZS objawia się czerwonymi plamkami ze schodzącą skórą wokół ust, a raczej górnej wargi. Przez długi okres czasu, ponad dwa lata, miałam spokój, po czym znów ŁZS zawitało do mnie. Podejrzewam, że jest to od wody basenowej, gdyż w ostatnim okresie zaczęłam chodzić na basen 2-3 razy w tygodniu. Czy to możliwe? Czy może większy wpływ ma sposób odżywiania, skoro ŁZS znajduję się przy ustach? Jak sobie z tym radzić. Może ograniczyć jakieś produkty spożywcze, tylko jakie?

Witam!
Przyczyn łojotokowego zapalenia skóry może być wiele. Niektóre hipotezy mówią o niedoborach witamin, inne o zaburzeniach hormonalnych, jeszcze inne o złych nawykach żywieniowych, a jeszcze inne o malassezii furfur i bakteriach... Prawda jest taka, że niezależnie od przyczyny leczenie jest długotrwałe i niestety po okresach remisji pojawiają się nawroty. Z żywieniowych produktów unikałabym ostrych przypraw, czekolady itp. Jednak nawet ich wyeliminowanie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Na Pani miejscu zgłosiłabym się do lekarza dermatologa w celu uzyskania specjalistycznego leczenia, które złagodzi objawy choroby i zminimalizuje szanse nawrotów.
Pozdrawiam,
Lek. Joanna Sałkowska-Wanat