Jak leczyć nadciśnienie skurczowe izolowane?

Witam, od kilku lat codziennie rano zażywam pół tabletki M*** 80 (lek przepisany przez lekarza rodzinnego). Najczęściej mam wartości ciśnienia - skurczowe w granicach 140-150, a rozkurczowe 70-80. Co też myślę nie jest zbyt prawidłowo (jestem mężczyzną i mam 58 lat). Od pewnego czasu zdarzają mi się okresy (czuję to już po bólu głowy i dzwonieniu w uszach), że ciśnienie wzrasta, szczególnie skurczowe do 165 mmHg, przy rozkurczowym pozostającym na poziomie 70 mmHg. Z różnych materiałów dowiedziałem się, że to prawdopodobnie tzw. nadciśnienie skurczowe izolowane. Proszę o opinię czy lek, który zażywam jest właściwy? Czy moje hipotezy są słuszne? Co generalnie zrobić? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że konieczna będzie wizyta u kardiologa. Jeszcze jedna uwaga, na pewno duży udział w przyczynach ma stres (praca), w okresach wypoczynku dolegliwości nie występują. Proszę o uwagi.

Witam!
W Pańskim przypadku wartości ciśnienia mogą sugerować nadciśnienie skurczowe izolowane, jednakże aby określić dokładnie typ nadciśnienia konieczne jest wykonanie kilkukrotnych pomiarów bez stosowania leku nadciśnieniowego. W przypadku rzeczywiście takiego rozpoznania preferowanymi lekami byłyby długo działające formy dihydropirydynowych blokerów kanału wapniowego, diuretyki i inhibitory enzymu konwertującego. Oczywiście ilość i dawka leków powinny zostać dobrane indywidualnie. Aktualnie stosowany lek (z grupy blokerów receptora AT1) nie byłby najbardziej odpowiednim lekiem w tym przypadku. Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem czy internistą w celu dokładnego rozpoznania problemu i dobrania optymalnej terapii. Docelowe wartości ciśnienia podczas leczenia nadciśnienia powinny wynosić 130-139/80-85 mm Hg, o ile to możliwe należy dążyć do dolnych granic podanych zakresów. Pozdrawiam serdecznie!