Zapytaj lekarza

1 , 0 1 8 , 6 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak leczyć nawracające zapalenie pęcherza?

Witam od 2 lat mam co 2 miesiace zapalenie pecherza lekarz robi ogolne badanie moczu i daje antybiotyk i tak w kolko. Mam 33 lata, mam czestomocz, potworny bol przy oddawaniu kropelki, to chyba nie jest normalne. Prosze o rade. (Moj tato ma torbiele i kamienie na nerkach a moj dziadek zmarl na raka nerek).
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania

Witam! Nawracające infekcje dróg moczowych zdecydowanie wymagają dokładniejszej diagnostyki. Przede wszystkim warto zatem wykonać analizę moczu z posiewem i antybiogramem. Umożliwi to leczenie celowane. Jeśli jednak takie leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, konieczne będzie przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań w kierunku schorzeń dróg moczowych.

0
Ryszard Hanecki Urolog, Warszawa
70 poziom zaufania

Witam, Zapalenie pęcherza nie zawsze ma tło bakteryjne. Znane sa tzw. zespoły bólowe dna miednicy mniejszej - stanowią one dość duży problem dla urologii (i medycyny w ogóle), leczą się dość opornie, często występują np. po banalnym przechłodzeniu tej okolicy, często maja tło psychosomatyczne lub - jak mówią inni - czynnościowe. Sprawą o istotnym znaczeniu jest zróżnicowanie (badanie moczu, posiewy moczu) czy jest to zakażenie (bakterie) czy zapalenie bezbakteryjne. Ważne jest aby nie stosować w tym ostatnim przypadku zbyt często i niepotrzebnie przepisywanych antybiotyków. Przed kuracja antybiotykiem proszę starać się zawsze zrobić badanie ogólne moczu oraz posiew moczu - albowiem bardzo ważne jest ustalenie czy jest to ZAPALENIE (bez bakterii) czy ZAKAŻENIE (jeśli są bakterie) i czy zapalenie jest następstwem zakażenia. Po kuracji antybiotykiem (jeśli sa bakterie w moczu czyli zakażenie) najlepiej zgodnie z wynikiem antybiogramu, należy wykonać ponownie posiew i badanie moczu aby przekonać sie czy wyleczyła sie Pani. Trzeba pokreślić, że BARDZO istotne jest ustalenie przyczyny zakażenia (wada wrodzona, współżycie płciowe, schorzenia ginekologiczne, osłabienie odporności wskutek innych schorzeń), a więc właściwa diagnostyka. Tym wszystkim powinien sie zająć Pani lekarz pierwszego kontaktu, ginekolog, wreszcie urolog. Leczenie - zależne od przyczyny. Pozdrawiam RH

Specjalista w dziedzinie urologii z trzydziestoletnim doświadczeniem.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy