Jak leczyć nawroty nerwicy lękowej w ciąży?

Dzień dobry jestem w 8 miesiącu ciąży i mam nawroty nerwicy lękowej. Od ponad tygodnia mam uczucie jak bym coś miała w gardle/przełyku a teraz mnie to dusi boję się że się udusze. Byłam dwa dni temu u laryngologa i wczoraj u internisty. Laryngolog stwierdził że wszystko jest ok oprócz tego że mam wysuszona śluzówke internista też powiedział że jest ok. Nawilżam gardło ale to nadal nie znika tak się boję że mnie to udusi. Uprzedze że chodzę na psychoterapię tylko teraz mam miesięczna przerwę. Pomocy. Co mam robić czy się udusze?

Szanowna Pani,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Jeśli uczęszczała Pani na psychoterapię, to proszę jej nie przerywać, lecz nadal kontynuować. Wiele leków jest zabronionych w sytuacji ciąży i karmienia piersią, stąd też ważny jest nie tylko ten czas ciąży, ale pani samopoczucie po urodzeniu dziecka.
Psychoterapia jest w tym momencie najrozsądniejszą formą pomocy.
Proszę omówić powrót dolegliwości z terapeutą, lub w przypadku braku poprawy przez dłuższy czas ( nie opisała Pani jak długo trwa terapia ani w jakim nurcie,) można zastanowić się nad zmianą terapeuty. Jednak ze względu na przerwę w terapii- to w tym czynników upatrywałabym źródło.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam Panią,
Na wstępie chciałam Panią uspokoić.
Zaburzenia lękowe, ataki paniki i związane z nimi dolegliwości
nie zagrażają życiu, nie prowadzą do śmierci, ale znacznie obniżają
jakość życia, gdyż życie z zaburzeniami lękowymi to ciągły lęk, udręka
i nasilające się dolegliwości fizyczne, np. bóle w klatce
piersiowej
, duszności, kołatanie serca, poczucie guli w gardle…,
które jeszcze bardziej potęgują ten lęk.
W czasie ciąży może Pani odczuwać nasilenie
objawów lękowych między innymi z powodu
zmian hormonalnych zachodzących w Pani organizmie.
Niebezpieczeństwo stanowi też fakt, że ciąża może
sprzyjać rozwojowi nerwicy lękowej.
W ciąży może Pani dużo intensywniej odczuwać takie
objawy jak: natrętne negatywne myśli, poczucie ciągłego
zagrożenia, poczucie silnego niepokoju, napięcia, stresu,
lęków, ataki paniki itp.
To wszystko może mieć niekorzystny wpływ na Pani
samopoczucie, a także ma zdrowie płodu.
Może też przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta
i coraz trudniej go ujarzmić.
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Niestety, teraz absolutnie nie jest wskazane
stosowanie środków farmakologicznych, które przecież
tylko tłumią objawy nerwicy lękowej i depresji.
Czy ta miesięczna przerwa w terapii jest konieczna?
Dlatego dla dobra Pani i dziecka konieczne jest niezwłoczne
podjęcie psychoterapii.
Zachęcam Panią do wznowienia i kontynuowania psychoterapii.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl