Jak leczyć nawyk obgryzania paznokci?

Witam, mam problem odnośnie obgryzania paznokci. Robię to przez całe życie, odkąd tylko pamietam. Stosowałam już wszystko: lakiery, plastry, rękawiczki, starałam się jak mogłam zajmować czymś ręce jednak bezskutecznie. Nawet przedłużanie paznokci metodą żelową nie daje efektu, po około 3 dniach (czasem mniej) większość paznokci jest już obgryziona. Dodam ze mam 26 lat i coraz większe kompleksy z tego powodu. Moja płytka paznokcia jest już tak zniszczona, ze ciężko to sobie wyobrazić. Pare razy doszło już do zakażenia bakteryjnego. Bardzo chciałabym przestać lecz niestety od dłuższego czasu nie kontroluje już tego.

Witam,

wskazana jest diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego - możliwe, że obgryzanie paznokci w Pani przypadku ma podłoże emocjonalne, lękowe, napięciowe (onychofagia) - nawyk polegający na notorycznym gryzieniu paznokci podczas stresu, głodu lub w przypadku znudzenia (bezczynności) jest to sposób na odreagowanie stresu, negatywnych emocji, w sytuacjach niepewności, w leczeniu onychofagii, podobnie jak w przypadku innych zaburzeń obsesyjno - kompulsyjnych dobrze byłoby połączyć farmakoterapię równolegle z psychoterapią poznawczo - behawioralną.
Pozdrawiam serdecznie