Jak leczyć nerwicę lękową u 18-letniej osoby?

Witam. Mam 18 lat, od roku cierpię na nerwicę lękową. Psycholog zdiagnozował depresję która "przerodziła" się w nerwice lękową. Praktycznie codziennie mam ataki paniki, głównie spowodowane wmawianiem sobie różnych chorób. Atak paniki u mnie objawia się zawrotami głowy, bólem w klatce piersiowej, uczuciem odrealnienia, wrażenie że oszaleje, a przede wszystkim lękiem przed popadnięcie w chorobę psychiczną. Bardzo boję się, że popadnę w schizofrenie lub inną chorobę psychiczną. Czy w nerwicy lękowej to normalne? Czy nerwica lękowa zwiększa ryzyko chorób psychicznych? Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Dziękuje Panu za kontakt i za zaufanie.

Z Pana relacji wynika, że zdiagnozowano już u Pana nerwicę lękową, doświadcza Pan doznań lękowych od roku i nadal doświadcza nieprzyjemnych symptomów.

Chcę Panu powiedzieć, że lęk jest immanentną cechą Ludzi żyjących - ważne jest to jak sobie radzimy "z lękiem w lęku".
Zaprezentowane przez Pana doznania lękowe, skutecznie blokują/utrudniają Panu codzienne funkcjonowanie, odbierając radość.

Zaburzenia lękowe często przyczyniają się do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych, takich jak zawroty głowy, bezsenność, uczucie duszności, drżenie rąk lub całego ciała, obniżenie nastroju i wiele innych, które jeszcze bardziej potęgują ten lęk.

Proszę już nie czekać i skorzystać z konsultacji specjalistycznej (psychologicznej/psychoterapeutycznej) aby skutecznie mógł Pan wyleczyć objawy (oraz ich konsekwencje).
Aby tak się zadziało (przede wszystkim) trzeba dotrzeć do źródła problemu.

Praca psychoterapeutyczna, pod okiem Psychologa/Terapeuty, najlepiej w paradygmacie poznawczo-behawioralnym, byłaby dla Pana skuteczną metodą w odzyskaniu równowagi wewnętrznej, poprzez wypracowanie umiejętności radzenia sobie z lękiem.
Taka terapia wymagałaby od Pana zaangażowania oraz współpracy z Terapeutą - warto włożyć swój wysiłek, by odzyskać dobrostan psychiczny.

Z przesłaniem dla Pana Tego, Co jest Panu teraz najbardziej potrzebne!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel 502 749 605

Witam Pana, Objawy, które Pan opisuje, w tym lęk o własne zdrowie i życie często towarzyszą zaburzeniom lękowym, nerwicowym. Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny, a jednak dla Pana zatrważający lęk. Jednak zaburzenia lękowe nie zagrażają życiu, nie prowadzą do schizofrenii, ale znacznie obniżają jakość życia, gdyż życie z nerwicą lękową to ciągły lęk, udręka i nasilające się dolegliwości fizyczne, np. bóle w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca…, które jeszcze bardziej potęgują ten paniczny lęk. Natomiast koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i co raz trudniej go ujarzmić, a to może doprowadzić do poważnych zaburzeń Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać, zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty. Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję i nerwicę lękową, należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii. Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pan spokój i radość życia. Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype. Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz, psycholog, konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298, http://psycholog24online.pl