Jak leczyć nerwicę natręctw i silne napady lęku?

Witam lecze sie na nerwice natrectw terapia + leki i mam pytanie co jakis czas odczuwam silne napady leku mam uczucie ze to pojawia sie jakby sie nagromadzilo we mnie wtedy znowu jest na jakis czas w miare stabilnie. Czy odczuwajac te ataki lekowe ktore sa nsilone nie spowoduja ze kiedys strace panowanie nad soba ?? Gdy one sie pojawiaja w ciagu kilku minut to gwaltownie rosnie wtedy mam uczucie ze za chwile strace nad soba kontrole i popadne w jakis obled. Czy takie cos w nn jest normalne ??

Tak, to co Pan opisuje jest typowe dla nerwicy lękowej. Jeśli chce Pan mieć kontrolę nad objawami, czy w ogóle emocjami, to trzeba odkryć, co się tak naprawdę pod nimi kryje; w przeciwnym wypadku to "one" będą miały nad Panem kontrolę. W rozumieniu funkcji Pana objawów może pomóc tylko psychoterapeuta. Zalecam zatem zapisać się na psychoterapię. Pozdrawiam serdecznie

Witam. Zastanawia mnie, od jak dawna jest Pan w terapii i czy leczenie, w Pana odczuciu, przynosi efekty? Zapewne jest przyczyna nasilania się lęków, moze nieświadome dla Pana emocje, które gromadzą się w ciągu dnia, znajdują ujście w tej właśnie formie. Proszę starać się obserwować sytuacje powodujące nasilenie lęków, następnie proszę o nich mówic na terapii- w sytuacji kiedy wraz z terapeutą uświadomi sobie Pan co dzieje, objawy mogą ustąpić. Proponuję terapię w nurcie psychodynamicznym, który zakłada analizę nieświadomych treści. Nie wiem na ile faktycznie może doświadczyć Pan obłędu a na ile jest to pewna fantazja, wynikająca z lęku przed utratą kontroli. Zastanawia mnie, co by właściwie miało się wydarzyć w sytuacji kiedy doswiadczy Pan obłędu? Jest sporo pytań, na które niestety ta forma kontaktu nie pozwala odpowiedzieć.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

Witam, nie mam wystarczająco dużo informacji żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, jednak Pański terapeuta, znając dobrze Pana i sytuację powinien Pana w tej kwestii uspokoić. Jeśli natomiast tego nie robi ( w sensie nie udało Wam się stworzyć na tyle bliskiej relacji że potrafi Pan bez skrępowania o wszystko pytać) to może warto byłoby się zastanowić na ile terapia przynosi Pańskim zdaniem efekty. Jeśli osiadł Pan już w konkretnym nurcie (czyli formie terapii - np. psychodynamiczym, poznawczo-behawioralnym itp.), jest Pan już w terapii długi czas, a jednak nie do końca czuje się Pan usatysfakcjonowany to może warto byłoby zmienić nurt (w sensie- psychologa, psychoterapeutę, który będzie przeszkolony w innym nurcie).
Pozdrawiam, Monika Góra

Witam Pana
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli np. dotyczące
poczucia utraty kontroli nasycone są bardzo wysokim
poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś
lub unikania jakiegoś zagrożenia, jest nieustanie podtrzymywany,
bowiem próby zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej
przeraźliwy lęk.
Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pana
dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do kontynuowania/ podjęcia psychoterapii,
która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań,
w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie
i zachowanie, a Pan odzyska równowagę wewnętrzną,
umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia
oraz spokój i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl