Jak leczyć nerwicę u osoby z chorą tarczycą?

Ja też od 1,5 roku czuję okropny niepokój. Codziennie budzę się z bólem brzucha, z paraliżującym strachem. Neurolodzy przepisali mi coaxil, ale niewiele pomaga. Choruję na tarczycę, mam Hashimoto i inne dolegliwości hormonalne. Pisał Pan wyżej, że należałoby wykonać badania tarczycowe. Czy w przypadku chorej tarczycy można jakoś walczyć z nerwicą?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Oczywiście pacjenci chorujący jednocześnie na zaburzenia hormonalne, jak i na zaburzenia nerwicowe (lękowe) podlegają terapii, która wymaga współpracy między endokrynologiem a lekarzem psychiatrą. Niepokój, paraliżujący strach, bóle somatyczne w postaci boleści brzucha mogą stanowić obraz kliniczny zaburzeń nerwicowych, ale jednocześnie nakładać się na symptomatykę zaburzeń hormonalnych. Przepisany Pani przez neurologa lek – Coaxil – stosuje się w między innymi w leczeniu średnio nasilonych stanów depresyjnych i lękowych oraz jako wspomaganie kuracji odwykowych w trakcie leczenia alkoholizmu. Oczekiwany skutek leczenia Coaxilem może ulec zmianie, jeśli lek stosuje się jednocześnie z innymi preparatami. Do działań niepożądanych leku zalicza się: nudności, wymioty, zaparcia i bóle brzucha, zawroty i bóle głowy, drżenia mięśni, senność, osłabienie, tachykardię, spadek apetytu. Oczywiście, w Pani przypadku konieczne jest stałe monitorowanie poziomu hormonów tarczycowych.

Musi zdawać sobie Pani sprawę, że choroba Hashimoto ma charakter postępowy, zazwyczaj więc jej diagnoza następuje wówczas, gdy u pacjenta pojawiają się coraz bardziej poważne problemy z tarczycą. Rozdrażnienie, zmęczenie, przygnębienie, suchość skóry, zaparcia, problem z utrzymaniem wagi mogą zatem stanowić skutek choroby Hashimoto, a nie zaburzeń lękowych. Tak naprawdę choroby Hashimoto się nie leczy, ale wysiłki lekarzy koncentrują się głównie na tym, by choroba się nie rozwinęła i nie doprowadziła do jeszcze bardziej poważnych zaburzeń hormonalnych. Mimo iż kuracja choroby Hashimoto jest długotrwała, na szczęście nie jest zbyt uciążliwa – polega głównie na podawaniu choremu syntetycznego hormonu tarczycy, którego dawki określa lekarz endokrynolog. Dlatego też leczenie nerwicy i chorób na tle hormonalnym musi przebiegać w ścisłej współpracy na linii endokrynolog-psychiatra. Więcej o chorobie Hashimoto może przeczytać Pani pod poniższym linkiem:

http://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

Pozdrawiam i życzę powodzenia