Jak leczyć nieaktywne zapalenie błony śluzowej żołądka?

Witam, Od 2 miesięcy borykam się z nieaktywnym zapaleniem błony śluzowej żołądka (gastris chronica, 1). Ten problem występował u mnie wcześniej - 6 lat temu po Cholecystektomia miałem zapalenie żołądka, które trwało ponad rok. Od dwóch tygodni objawy się zaostrzyły: osłabienie, utrata masy ciała (ok. 3 kg przez 2 tygodnie), problemy ze snem, wzdęcia, zaparcia na przemian z biegunkami. Leki które obecnie przyjmuję to IPP (Controlo 20mg 2x dziennie 30 min. przed posiłkiem) oraz Debretin (3x dziennie 30 min. przed posiłkiem). Kilka dni temu skończyłem terapię miesięczną 250 mg 1x dziennie Proursanem (bez widocznej poprawy). Wyniki badań jakie w między czasie wykonałem: - morfologia w normie - B12 w normie - USG w porządku - krew utajona w kale brak - Helicobacter (badania krwi, kału, gastroskopia) nie stwierdzono - próby wątrobowe ok - witamina D3 ok - metaplazja jelitowa nie występuje Dietę stosuję lekkostrawną, wątrobową, 5x dziennie mniejsze posiłki. Nie popijam w czasie posiłków. Moje pytania: czy rozszerzyć jeszcze badania? Czy te objawy (i wyniki badań) mogą być początkiem SIBO w związku z długotrwałym przyjmowaniem IPP? Jeśli tak to jakie kroki podjąć w związku z tym schorzeniem.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udac się do lekarza gastroenterologa i kierowac się jego zaleceniami