Jak leczyć niedoczynność tarczycy u 25-latki?

Bardzo proszę o radę ponieważ już nie wiem gdzie się mam z tym wybrać. Mam stwierdzona niedoczynnosc tarczycy TSH powyżej 42, do tego insulinoopornosc i od ponad dwóch lat tachykardie która leczę biblockiem. Zaczęłam od tygodnia brac euthyroxN50. Od jakiegoś czasu miewam nagle skoki ciśnienia nawet do 140/100 plus puls 100, z reguły mam ciśnienie ok 110/70 przy tych skokach robi mi się bardzo słabo. Robiłam masę badań i wszystko wychodziło w normie, staram się zwracać uwagę na to co jem. Bardzo proszę o pomoc bo na prawdę nie wiem do kogo mam się z tym udać, nikt nie wie jak mi pomoc.

Lek. Wojciech Zygmunt

Przede wszystkim istotne jest prawidłowe wyrównanie czynności tarczycy. Gdy unormują się wyniki TSH i fT4 po przyjmowaniu Euthyroxu powinno się pani zrobić lepiej. Proszę pozostawać pod kontrolą endokrynologa. Co do skoków ciśnienia to nie są one jeszcze szczególnie wysokie, ale polecam udać się z tym problemem do lekarza, w celu dokładniejszego zebrania wywiadu i badania, gdyż konieczne jest wykluczenie wtórnych przyczyn nadciśnienia tętniczego. Proszę regularnie oznaczać stężenie glukozy na czczo, w celu wyłapania ewentualnego wczesnego rozwoju cukrzycy lub stanów przedcukrzycowych. Należy prowadzić zdrową dietę dostosowaną do pani potrzeb (warto w tym celu skonsultować się z WYKWALIFIKOWANYM dietetykiem). Co do tachykardii to warto (jeżeli badania te nie były wcześniej wykonywane) zrobić echokardiografię oraz 24-godzinny zapis EKG (Holter-EKG) oraz 24-godzinny pomiar ambulatoryjny ciśnienia tętniczego (tzw. Holter ciśnieniowy). Warto pozostawać pod regularną kontrolą kardiologa. Pozdrawiam i życzę zdrowia.