Jak leczyć OCD u 27-letniej osoby?

Z OCD powstał mi stan lękowo depresyjny,ale dla mnie do depresja.Wszytskei mam jej objawy oprócz zaburzonej koncentracji i utraty apetytu.Brałam dwa mies asertan,prozac i nie widzę żadnej poprawy kompletnie,a płakać codziennie mi się chcę,bo tak trudno wstać,a dziecko do przedszkola,praca,by zarabiać.Nikt nikomu za darmo nie da,tata nie żyję.Psychoterapię nie biorę pod uwagę,raz byłam i już nie wrócę,a ja potrzebuje szybkiej poprawy,a nie trwającej rok,czy więcej i niewiadomo czy pomoże.Nie na każdego działa i nie każdy w nią wierzy.Wstaje,bo muszę,jakoś funkcjonuję,ale nie żyje,czuje się bardzo źle.Nikt tego w domu nie rozumie.Nie mogę dziecka zostawić samego,a nie ma kto z nim być.Czy mogę ubiegać się o zabieg stymulacji nerwa błędnego?,czy stymulacji mózgu?Chodzi o zabieg jakiś operacyjny?,bo nie wiem czy jak funkcjonuję,to elektrowstrząsy się nadają,czy tylko w ciężkiej depresji?. Nie mam zaawansowanych myśli samobójczych,żeby iść do szpitala,a terapia dla mnie jest bez sensu

Witam, proponuję na początku wrócić do lekarza psychiatry i poinformować o swoim stanie, czyli braku poprawy i innych dolegliwościach. Na różne osoby działają różne leki i czasem potrzeba roku, aby dobrać właściwy lek (osobiście znam takie przypadki). I tak Pani jest bardzo silna i mimo złego samopoczucia stara się prawidłowo funkcjonować. Proszę się nie poddawać, ma Pani dla kogo żyć.

Dzień Dobry Pani,

Mocno zachęcam Panią do ponownego podjęcia psychoterapii, najlepiej poznawczo-behawioralnej, która polegałaby na przetransformowaniu sposobu myślenia i przekonań na takie, które w sposób znaczący poprawiłoby u Pani codzienne funkcjonowanie i wzrost energii życiowej.

Jest to proces terapeutyczny, który trwa, wymaga otwartości, zaangażowania, współpracy i czasu.

Życzę Pani powodzenia i pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam serdecznie,

Jest Pani silną, zdeterminowaną kobietą. Jestem pewien, że i z OCD Pani sobie poradzi. Musi się Pani po prostu dowiedzieć jak. OCD jest przebiegłym przeciwnikiem, ale działa według pewnego określonego schematu. Zgromadzenie wiedzy na temat tego przeciwnika wydaje się więc dobrym pomysłem. To między innymi dzieje się w trakcie terapii behawioralno-poznawczej. Innym ważnym elementem są ćwiczenia polegające na ekspozycji na temat OCD.

Ponieważ to jest często najtrudniejszym elementem terapii, warto ten krok przeprowadzić ze wsparciem wykwalifikowanego terapeuty. Napisała Pani także, że Rodzina Pani nie rozumie.

To jest typowe - oni nie mają OCD, więc ich myślenie idzie innym niż Pani torem.

Proszę sie ze mną skontaktować mailowo, jeśli będzie chciała Pani porozmawiać o metodach leczenia nerwicy natręctw. Co do operacji - sugerowałbym najpierw wykorzystanie wszelkich innych dostępnych możliwości. One są i działają.

Pozdrawiam,

Paweł Michałowski

Terapeuta CBT specjalizujący się w zagadnieniu OCD

polskiterapeuta.co.uk

info@polskiterapeuta.co.uk