Jak leczyć opóźnienie mowy u 6-letniego syna?

Witam. Syn ma 6 lat. Posługuje się pojedynczymi wyrazami, a czasami ma problem z rozumieniem poleceń. W ppp podejrzewają afazję, a neurolog twierdzi, że syn nadrobi i nie ma mowy o afazji.Lekarz rodzinny również pociesza, że to małe dziecko i jeszcze się rozgada. Przeraża mnie to że mowa mojego syna jest na etapie 2 letniego dziecka. Gdzie się udać aby znaleźć przyczyny opóźnienia mowy. Nigdzie nie mogę otrzymać pomocy.Syn miał robione badane słuchu i jest ok. A jednak gdzieś musi być przyczyna.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dziecko musi być w stałej terapii logopedycznej. Wiek sześć lat to nie jest moment by czekać, że dziecko nadrobi. Niezależnie od diagnozy proszę znaleść dobrego logopedę, neurologopedę i zacząć zajęcia.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Dzień dobry. Już 2-letnie dziecko powinno wypowiadać około 200 - 300 słów i budować proste zdania. Synek ma 6 lat i skoro posługuje się pojedynczymi wyrazami, to jego mowa jest na etapie rocznego dziecka. Konieczna jest diagnostyka neurologiczna oraz intensywna terapia neurologopedyczna.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta
http://www.logo-ped.gda.pl

Droga Pani,
teraz chyba najważniejsza jest dla Pani syna intensywna terapia neurologopedyczna oraz praca z pedagogiem specjalnym.
Czy ma już Pani dla syna opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju? Opinię taką wydaje poradnia p-p.
Ten dokument daje prawo dziecku do dodatkowych bezpłatnych godzin terapii logopedycznej,pedagogicznej i psychologicznej.
Trudności syna mogą być uwarunkowane różnymi czynnikami,teraz jednak najważniejsze jest usprawnienie mowy zarówno czynnej jak i biernej.

Witam,

Zdecydowanie wiek 6-lat i brak mowy może świadczyć o afazji. Nie jest to moment rozwoju, gdy dziecko samo nadrobi braki. Syn powinien być objęty terapią logopedyczną i pedagogiczną. Proszę dowiedzieć się w swojej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z jakich form pomocy możecie skorzystać.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

Dzień dobry.Nie należy bagatelizować problemu. Polecam terapię SI /integracja sensoryczna/, równolegle z terapią logopedyczną. Pozdrawiam. Małgorzata Nikonowicz.