Jak leczyć paniczny lęk przed pójściem do pracy?

Cierpię na ergofobię - czyli paniczny lęk przed pójściem do pracy. Próbowałam psychoterapii oraz spotkań u psychiatry. Brałam leki na nerwicę. Przez krótki okres było lepiej, niestety teraz problem powraca. Mam możliwość podjęcia bardzo dobrze płatnej pracy w szanowanych firmach. Przechodzę pozytywnie proces rekrutacji. Niestety przed pierwszym dniem w pracy lęk paraliżuje każdą moją czynność, włącznie z jedzeniem i piciem. Nie jestem w stanie żyć normalnie. Co mogę zrobić aby sobie pomóc?

Zachęcam do powrotu na psychoterapię.Praca nad sobą i zmianą ( w tym także poradzeniem sobie z przyczynami, a nie tylko objawami nerwicy) często wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania. Być może nie wszystkie tematy, czy obszary zostały przepracowane? Specjalista pomoże Pani zrozumieć i przepracować głębsze przyczyny zaburzeń ( w tym osobowościowe i emocjonalne), dodatkowo będzie mógł wspierać w okresie podejmowania pracy.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Dzień dobry,
Zachęcam do znalezienia psychoterapeuty, pracującego w nurcie poznawczo behawioralnym. Nerwicę lękową, fobie najskuteczniej leczy terapia poznawczo-behawioralna, która opiera się na dwóch procesach: samowiedzy zdobywania wiedzy na temat dotychczasowych mechanizmów reagowania na pewne zdarzenia raz wypracowywania i utrwalania innych reakcji na poprzednie zdarzenia.
Pozdrawiam
M. Prus

Witam Panią
Trudności z akceptacją w środowisku pracy można pokonać
na drodze odpowiednio dobranej psychoterapii.
Jednak nie wystarczy tylko spróbować psychoterapii,
to znaczy pójść jeden czy kilka razy od niechcenia.
Aby terapia przyniosła efekty, konieczne są np. cotygodniowe
spotkania przez kilka miesięcy.
Jednak warto poświęcić te kilkanaście spotkań,
żeby odzyskać spokój i przez następne lata cieszyć się życiem
społecznym i zawodowym.
Niezmiernie ważna jest tu Pani motywacja do działania i chęć zmiany.
Im dłużej będzie Pani odkładała leczenie, tym większe trudności
będą z całkowitym pokonaniem ergofobii.
Żeby skutecznie Pani pomóc, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do odpowiednio dobranej psychoterapii,
podczas której wzmocni Pani poczucie własnej wartości,
odzyska Pani równowagę wewnętrzną i będzie Pani mogła
spokojnie uczestniczyć w życiu społecznym oraz realizować
karierę zawodową.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam,
Przede wszystkim należałoby powrócić do psychoterapii, być może połączyć ją na początku także z farmakoterapią w celu niwelowania objawów.
W przypadku niskiej skuteczności wcześniejszych oddziaływań terapeutycznych, należy zastanowić się nad wyborem terapeuty w nurcie pracy behawioralno- poznawczym.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek