Jak leczyć PCOS?

witam! Od 3 m-cy staramy się z mężem o dziecko i nic. Wczoraj wykryto właśnie u mnie PCOS .Jestem załamana. Za parę dni mam mieć okres i mam zadzwonić do lekarza i będą robić jak najszybciej jeszcze jedno usg, aby sprawdzić czy w ogóle istnieje to jajeczko. Powiedziano mi, ze jeżeli ono jest w porządku to będę przyjmować jakieś tabletki, aby w jakimś stopniu pozbyć się tych małych torbieli. Mam zatem pytanie, czy możliwe jest zajście w ciążę z PCOS?Jak długo trwa takie leczenie. dodam jeszcze ze bardzo chcielibyśmy mieć już to upragnione dzieciątko. Z góry dzięki za odpowiedzi.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leczenie PCOS polega na niwelowaniu tych objawów choroby, które są w danym momencie najbardziej uciążliwe. Przyczyną PCOS może być wyższa insulinoodporność, powodująca zwiększenie stężenie insuliny we krwi. Leczenie może polegać wtedy na podawaniu leków obniżających insulinooporność i zaleceniu schudnięcia dla otyłych pacjentek. Przez leczenie niektórzy rozumieją też podawanie antykoncepcji hormonalnej, w czasie brania której wyłączona zostaje funkcja jajników i nie tworzą się w nich nowe torbielki.

Można też hormonalnie wspomagać wystąpienie owulacji, jeżeli pacjentka chce zajść w ciążę, co również nie jest leczeniem samego zespołu, ale łagodzeniem jego skutków. Leczenie trwa tak długo, jak długo chcemy neutralizować niekorzystne objawy, maksymalnie do okresu przekwitania. Ciąża nie jest wykluczona przy PCOS, ale zajście w nią jest utrudnione, choćby ze względu na nieregularne i rzadkie owulacje, a ryzyko poronienia jest wyższe.

Pozdrawiam serdecznie!