Jak leczyć problem wzdętego brzucha?

Witam.Od dłuższego czasu borykam się z problemem wzdętego brzucha.Pojawia się on nawet po małym lekkostrawnym posiłku.Wyeliminowałam z diety napoje gazowane, białe pieczywo.Niestety nie zauważyłam poprawy.Przyjmowałam także przepisane mi przez lek.rodzinnego:Debretin i Contix-bez efektu.Jestem osobą szczupłą, a mój brzuch wygląda jak balon.Nie odczuwam bólu, ale towarzyszy mi ogromny dyskomfort. Gdzie szukać przyczyny oraz jak leczyć tę dolegliwość?Dodam,że objawy nasilają się w trakcie owulacji

Najlepiej byłoby udać się do gastrologa, który na podstawie wywiadu zleciłby badania pomocne w diagnozie. Wzdęty brzuch jest najczęściej reakcją na powstające gazy, ale także może być objawem powiększonych narządów wewnętrznych. Posiłki lekkostrawne i eliminacja napojów gazowanych jest właściwie, dodatkowo należałoby ograniczyć spożycie produktów o dużej zawartości tłuszczu, a także może Pani spróbować wyeliminować gluten oraz mleko wraz z produktami na jego bazie. Pomocna może być także dieta FODMAP, o małej zwartości węglowodanów łatwo fermentujących. Diety eliminujące należy stosować nie krócej niż miesiąc. Następnie można wprowadzać pojedynczo składniki obserwując reakcję organizmu. Bóle nasilające się przy owulacji mogą być wynikiem korelacji wzdęć z bólami owulacyjnymi. Zalecamy jednak udać się do specjalisty w celu ustalenia przyczyny tak często pojawiających się wzdęć.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444