Jak leczyć problem ze skrzywieniem kręgosłupa?

Mam problem ze skrzywieniem kręgosłupa, głównie kifoza piersiowa, chciałem się dowiedzieć czy lepiej się udać z tym do ortopedy czy do fizjoterapeuty w celu zalecenia jakichś ćwiczeń, o ile jest w ogóle sens robić cokolwiek w moim wieku

Dzień dobry, z tego co Pan napisał wnioskuję że ma Pan pogłębioną kifozę piersiową. W takiej sytuacji i tak młodym wieku należy pracować w kierunku mobilizacji wyprostu stawów kręgosłupa piersiowego najlepiej na początku pod okiem fizjoterapeuty, następnie można np. ćwiczyć z wałkiem/ rolerem samodzielnie w domu plus ćwiczenia mięśni prostowników grzbietu w odcinku piersiowym. Należy do tego dołączyć ćwiczenia rozciągające mięśnie piersiowe oraz poprawiające ustawienie odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa gdyż kręgosłup to funkcjonalna całość. Nieprawidłowe ustawienie w jednym odcinku rzutuje na pozostałe części kręgosłupa więc można założyć z dużym prawdopodobieństwem ustawienie szyi w protrakcji ( głowa i szyja wysunięte do przodu) oraz pogłębioną lordozę ledźwiową. W Pana wieku można z tym problemem zrobić bardzo dużo, wymaga to tylko trochę zaangażowania i oczywiście kilku wizyt u fizjoterapeuty aby ułożył program usprawniania oraz nauczył Pana prawidłowo go wykonywać.
Z mojego punktu widzenia wizyta u lekarza ortopedy jest niecelowa gdyż to fizjoterapeuta układa i planuje usprawnianie.
Pozdrawiam