Jak leczyć problemy gastryczne?

Witam, Proszę o podpowiedzi, w jakim kierunku leczyć Mamę. Kobieta-66 lat z problemami gastrologicznymi.Wycięte polipy/gruczolak, wrzody żołądka-7 lat temu, ostatni wynik kolonskopii -10.2017, gastroskopii -10.2017 (bakteria helicobacter pylorii, po raz drugi).3 dni po kolonskopii, a przed gastroskopią zaczęły się biegunki-stolce strzelające, cuchnące. Po 6 tygodniach sytuacja zostaje opanowana(dieta, liczne probiotyki i naturalne metody).Po tym czasie zaczęła stosować antybiotyk na helicobacter -pylera 120 tabletek przez 10 dni plus osłonowo emanera. Po 4 tygodniach od zakończenia leczenia pobrany kał do badania-bakterii helicobacter nie ma.Chwila spokoju. Na koniec stycznia Mama łapie przeziębienie, które przechodzi w ropną anginę i lekkie zmiany oskrzelowe.Ma gorączkę i straszny kaszel.Przez 14 dni przyjmuje augmentin po 2 tabletki dziennie plus osłonowo probiotyk. Po zakończonym antybiotyku zaczynają się biegunki-wodniste, cuchnące, czasami żółte, a także zielone (i ból brzucha po prawej stronie,ciągnący się aż pod łopatkę), których w żaden sposób nie idzie zahamować mimo stosowanej diety. Zrobione badanie kału w kierunku zatrucia lekami -Clostridium difficile - toksyny nie wykazało. Do tego gorączka.W wyniku osłabienia ląduje na SORZE, gdzie wyniki krwi wykazują CRP-13, podwyższony ALAT, ASPAT, no i utratę elektrolitów.Dostaje kroplówki, po kilku godzinach z gorączką trafia do domu. Biegunki utrzymują się nadal. W przeciągu 3 miesięcy schudła 6 kg. Od niecałego tygodnia jest na xifaxanie (28 tabletek) enterol, jutro kończy leczenie i się zastanawiam, czy biegunki, które ustały po xifaksanie nie wrócą. W międzyczasie zrobione wyniki krwi i OB jest 30 (norma do 15), próby wątrobowe w połowie normy, więc ok, przekroczona nieznacznie lipaza -65 (60 norma),GGTP o 5 jednostek , CRP w normie, glukoza podwyższona do 110 (99 norma),morfologia poza % podwyższonymi limfocytami także w normie, mocz w normie (trochę obniżony ciężar właściwy moczu), temperatura obniżona do 35 -36 stopni, wynik kału na posiew escherichia coli , enterococcus faecalis , candida albicans , do tego usg wykonane 23.01.2018. w normie, rtg płuc ok. Boję się, że po zakończeniu przyjmowania leku xifaxan biegunki wrócą i już sama nie wiem, w jakim kierunku skierować leczenie.Nadmienię, że podczas akcji biegunkowej z października-listopada wszystkie wyniki krwi-morfologia, profil wątrobowy, trzustkowy prawidłowe-w normie, tylko przekroczone OB-20. Przepraszam za moją składnię, ale chcę napisać jak najwięcej. Mama oprócz osłabienia i bólu brzucha po prawej stronie (ból, czasami kłucie) nie cały czas, ale codziennie,nie ma w tej chwili żadnych innych objawów. Zobaczymy co będzie po odstawieniu xifaxanu. Jakie badania zrobić, żeby czegoś nie przeoczyć. Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Paweł Szadkowski

Pani mama wydaje się być prawidłowo leczona. Warto na pewno wykonać USG brzucha. Dobra reakcja na antybiotyki świadczy raczej o biegunce infekcyjnej - można ocenić leukocyty i/lub laktoferynę w stolcu, obowiązkowo ten posiew bakteriologiczny (powtórzyć 3 razy). Badanie w kierunku celiakii, czy nietolerancji dwucukrów jest opcją, ale przy tak ostrym charakterze biegunek i brakiem ewidentnego związku z dietą wynik nie powinien być zły. Pacjentka powinna przede wszystkim pozostawać po opieką swojego lekarza prowadzącego, opcjonalnie gastoenterologa, ponieważ konieczna jest dokładna ocena stanu klinicznego.