Jak leczyć problemy z koncentracją?

Dzień dobry mam pytanie dzisiaj w pracy miałem dziwny przypadek jestem kurierem i dość często chodzę z przesyłkami do tej firmy a dzisiaj zamiast iść na pierwsze piętro tam gdzie zawsze poszedłem na drugie wszedłem tam i się zdziwiłem gdzie ja jestem po prostu przeszedłem to piętro nawet nie wiem kiedy poza tym mam problemy z koncentracją,pamięcią,ktoś mi mówi coś i za chwilę robię coś innego lub pytam o to proszę pomóżcie ponieważ nie wiem co się zemną dzieje

Dzień Dobry Panu,

Kiedy coś robimy nawykowo (coś, co dobrze znamy), to działamy na tzw. autopilocie, czyli automatycznie, mechanistycznie, bez udziału myślenia, i tak prawdopodobnie zadziało się u Pana i to tak się dzieje...

Nadmiar informacji, bodźców, rozproszenie, przemieszczanie się w terenie wymagają selektywności i skupienia na danej chwili (szczególnie w Warszawie).
I to jest taką dzisiaj umiejętnością, nad którą można pracować.

Co Pan może?
Pomocna byłaby medytacja, relaksacja, trening autogenny Schultza.
Jak najbardziej aktywność fizyczna, suplementacja organizmu i ośmiogodzinny, systematyczny sen, bo sumarycznie ma to istotne znaczenie na procesy mentalne.
Są też zorganizowane warsztaty pamięciowe.

Życzę Panu wszystkiego dobrego,
Irena Mielnik-Madej

Witam, praca kuriera jest bardzo obciążająca. Jest Pan narażony na silny stres związany z ciągłym pośpiechem, koniecznością realizacji zleceń, czasem pracy. Nie bez znaczenia jest również to, jeżeli jest Pan również kurierem - kierowcą, że musi Pan być bardzo skupiony na drodze (procesy uwagi). Kierowanie pojazdem wymusza większą koncentrację, pochłania większość zasobów poznawczych. Możliwe więc że problem z koncentracją i pamięcią wynika z przemęczenia, przeciążenia, nadmiaru bodźców, nadmiaru obowiązków. Warto pomyśleć o tym w jaki sposób może Pan poświęcić trochę czasu dla siebie, na odpoczynek, relaks. W pracy, na ile to możliwe, pomyśleć jak można ograniczyć czynniki które mogą Pana rozpraszać. Czy takie problemy powtarzają się również gdy nie jest Pan w pracy i nie jest Pan obciążony obowiązkami. Jeżeli ta sytuacja się powtarza, najlepiej na początek zasięgnąć porady u lekarza.
Przesyłam link do artykułu:
https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-pamieci-i-koncentracji
Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana. Są takie badania w psychologii, które wyraźnie wskazują, że jednym z najsilniej upośledzających naszą uwagę czynników jest stres. Ważny jest jego czas trwania i natężenie (domyśla się Pan zapewne, że im dłuższy i silniejszy tym większe mogą być problemy z koncentracją). Może chodzić o stres w obecnej sytuacji w Pana życiu jak również tego typu problemy (jakie Pan opisał w swoim poście) mogą być związane z wydarzeniami, które miały miejsce w przeszłości. Im silniejszy i/lub długo utrzymujący się stres tym większe mogą pojawić się problemy z zapamiętywaniem nowego materiału, przechowywaniem zapamiętanego materiału i odtwarzaniem zapamiętanego materiału. Gdyby moje pomysły (hipotezy) okazały się trafne wówczas namawiałbym Pana do bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/