Jak leczyć problemy z samodzielnym oddawaniem moczu u osoby po udarze?

Teść miał udar 2 miesiące temu, powoli wraca sprawność (rehabilitacja w sanatorium) prawej części ciała, z mową dużo gorzej, mówi pojedyncze słowa, ale nie oddaje moczu! Stale musi mieć cewnik, który sobie zazwyczaj wyrywa i już ma zrosty. A jak mu wyjmą to wcale moczu nie oddaje - co robić ? Czy są jakieś sposoby, leki lub ćwiczenia? Gdzie szukać pomocy?

Dzień Dobry,

Powrót do fizjologicznego i sprawnego funkcjonowania jest trwającym, wymagającym czasu i cierpliwości procesem.

Przez okres dwóch miesięcy Teść funkcjonował będąc wspomaganym, i teraz jest potrzeba przestawienia się, czyli uczenia się nawyku od nowa, co może budzić niepokój
Wskazana byłaby konsultacja urologiczna, bo tylko lekarz może wspomóc skuteczną poradą.
Z perspektywy psychologicznej pomocnym dla Teścia byłoby wyciszenie, poprzez relaksację, pozytywne komunikaty oraz wsparcie Najbliższych.

Życzę skuteczności i pomyślności,
Irena Mielnik-Madej