Jak leczyć problemy z wątrobą?

Dzień dobry. Od kilku lat mam problem z wątrobą (chyba) objawiający się dyskomfortem pod prawym żebrem. Dochodzi do tego też ból z tyłu w okolicach nerek i powiększony fałd odbytniczy (zbadany przez proktologa). Bardzo ciężko znoszę najmniejsze dawki alkoholu i cukru, a teraz także kawy, dlatego ich unikam. Badania obrazowe (USG i tomografia jamy brzusznej), rektoskopia, kolonoskopia oraz gastroskopia nie wykazały nieprawidłowości. W badaniach krwi prawie wszystko w normie (morfologia, próby wątrobowe, enzymy trzustkowe, glukoza na czczo). W proteinogramie nieprawidłowe są: W marcu: Białko całkowite 81,4 g/l Beta-2-globuliny 4,64 g/l Gamma-globuliny 20,7% Gamma-globuliny 16.85 g/l W maju: Beta-2-globuliny 6,2% Beta-2-globuliny 4,85g/l Moim problemem jest to, że mam czasami napad głodu (mierzyłem wtedy cukier, jest OK) który dodatkowo objawia się bólem pod żebrem. Jedzenie przynosi ulgę, dlatego muszę jeść regularnie co 2-4 godziny. Jeśli tego nie zrobię, pojawia się ból (wątroba, nerki) oraz gorączka i trwa jeszcze 10-15 godzin później. Od tych 6 lat zawsze ulgę przynosiło zjedzenie czosnku (uśmierza ból pod klatką piersiową) i grapefruity. Czy spotkali się Państwo z takimi objawami? Będę wdzięczny za pomoc,

Lek. Michał Lenard

Objawy są bardzo niespecyficzne, sugeruję skonsultowanie problemu z hepatologiem, lub gastrologiem. Pozdrawiam!