Jak leczyć problemy ze snem u osoby z depresją?

Dzień dobry, cierpię na zaburzenia depresyjne z lękiem uogólnionym. W ciągu ostatnich 8 lat kilkakrotnie z przerwami przyjmowałem sertralinę, a symptomy wróciły po jej odstawieniu. Od 3 miesięcy przyjmuję Triticco 50mg oraz podjąłem próbę wprowadzenia pregabaliny, którą byłem zmuszony ostawić z uwagi na spore obciążenie nerek. Który z leków antydepresyjnych lub kombinacji leków zaleca się w przypadku problemów z wątrobą i nerkami? Czy dobrym rozwiązaniem jest połęczenie escitalopramu z hybdroksyzyną (na sen)?

Witam. Proszę porozmawiać z lekarzem psychiatrą o swoich wątpliwościach. Psychoterapeuta, który nie jest jednocześnie lekarzem, nie może Panu udzielić tego rodzaju informacji. Także co do odstawienia lub zmian leku, jego dawki oraz jego wyboru z uwzględnieniem stanu zdrowia pacjenta decydować i wypowiadać się może jedynie lekarz posiadający szczegółową wiedzę o stanie zdrowia. Ja, jako psychoterapeuta mogę natomiast zachęcić Pana do wzięcia pod uwagę tego, by równolegle z farmakoterapią podjąć psychoterapię. Może Pan to zrobić w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie trzeba udać się ze skierowaniem od lekarza lub prywatnie. Dobrym wyborem może się także okazać Dzienny Oddział Psychiatryczny w ramach którego także jest prowadzona psychoterapia. Takie połączenie form leczenia daje szansę na poprawę samopoczucia i szybszy powrót do zdrowia. Jeżeli ma Pan problemy zdrowotne także z nerkami i wątrobą warto odwiedzić dietetyka i uzyskać informacje jak się odżywiać żeby zadbać o te narządy. Życzę Panu zdrowia, pozdrawiam.
Małgorzata Mróz, kom. 661 033 392
m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl