Jak leczyć przepuklinę w kręgosłupie?

Mam na imię Marek, mam 28 lat, od listopada czuję ból w kręgosłupie, który promieniuje do lewej nogi. W kwietniu miałem rehabilitację, która trochę pomogła. Były to masaże, ćwiczenia rozciągające i miałem zrobiony tomograf. Oto jego wynik. W segm.L3-L4 widoczne są zmiany typu bulging disc. Na poziomie L4-L5 obecna jest tylna szerokopodstawna około 0,5cm przepuklina k/m stenozą otworów międzykręgowych. W segm. L5-S1 widoczna jest tylno pośrodkowa i tylno lewoboczna przepuklina k/m uciskająca worek opony twardej na 0,7 cm ze stenozą lewego zachyłka bocznego kanału kręgowego. Innych zmian nie stwierdzono W związku z tym mam pytanie - jak leczyć przepuklinę w kręgosłupie? Czy konieczna jest operacja? Jak ulżyć sobie w bólu?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leczenie przepukliny krążka międzykręgowego uzależnione jest od nasilenia i rodzaju objawów oraz od obrazu radiologicznego.
W związku z młodym wiekiem, znacznym nasileniem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa w postaci wielopoziomowej dyskopatii (choroby krążków międzykręgowych) być może konieczne będzie leczenie operacyjne. Polega ono na dekompresji kanału kręgowego i otworów międzykręgowych poprzez usunięcie "wypadniętego" jądra krążka międzykręgowego z następową stabilizacją kręgosłupa przy pomocy metalowych implantów. Operacja jest bardzo skuteczna, zapobiega też progresji choroby.

W przypadkach łagodniejszych leczenie opiera się przede wszystkim na rehabilitacji ruchowej mającej na celu wzmocnienie "gorsetu mięśniowego" stabilizującego kręgosłup. W przypadkach zaostrzeń stosuje się leki objawowe.

Proszę zgłosić się do lekarza kierującego i razem z nim omówić dalsze postępowanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.