Jak leczyć przerost flory bakteryjnej?

Witam, chciałbym się dowiedzieć jak własnymi siłami walczyć z przerostem flory bakteryjnej. Jestem zdany na siebie gdyż po przebytym ostatnio zapaleniu żołądka przebyłem kuracje w celu eradykacji HP a lekarz rodzinny zbagatelizował stan jelit. Chciałbym wiedzieć jakie szczepy probiotyków będą naprawdę skuteczne oraz jakie rzeczy jeść i czego lepiej unikać aby się z tym uporać.

Co to jest przerost flory bakteryjnej? Jest to raczej niemożliwe. Możliwa jest dysbakterioza, czyli w wyniku antybiotykoterapii i zastosowana inhibitorów pompy protonowej, przerost niekorzystnych szczepów bakteryjnych w jelitach. Zaleca się w takich przypadkach odstawienie wspomnianych leków, albo zmniejszenie dawki inhibitora. Stosuje się probiotyki, których mnóstwo na rynku aptecznym, zaleca się pić jogurty, maślankę, kwaszoną kapustę i ogórki, oczywiście jeśli są dobrze tolerowane. Z probiotyków dobrą prasę ma Dicoflor 60. Trzeba stosować ten lek 1 x dziennie dość długo bo kilka tygodni. Unikać oczywiście antybiotyków, chociaż w niektórych przypadkach stosuje się antybiotyk działające tylko na terenie jelita, Xifaxan. Lek dostępny z przepisu lekarza czasem stosowany dość długo. Porada gastrologa jest wskazana.