Jak leczyć przetokę powłok brzusznych?

Czy obecnie istnieje jakiś lek do nieoperacyjnego leczenia przetoki powłok brzusznych? D*** i F*** nie są dostępne w aptekach w Polsce i na rynku europejskim. Obecnie (od lipca do października) przetoka codziennie jest płukana w gabinecie chirurgicznym O***. Co jeszcze można zrobić?

Podaje mi Pan zbyt mało informacji klinicznych (jaki to rodzaj przetoki brzusznej, gdzie jest ona umiejscowiona, jaka jest treść tej przetoki, od kiedy ona istnieje?). Można spróbować pobrać wymaz z wydzieliny z przetoki. Jeśli wyhoduje się jakąś bakterię określa się jej wrażliwość na antybiotyki i włącza się odpowiednią antybiotykoterapię. Najczęściej stosuje się w przypadku ropnych przetok tylko płukanie płynami antyseptycznymi i czasami takie przetoki ulegają wygojeniu. Najskuteczniejszym jednak sposobem postępowania jest całkowite wycięcie przetoki.
Proszę o konkretne informacje kliniczne, a może pomogę w sposób bardziej szczegółowy, gdyż informację są ogólnikowe.
A co do D*** (w czopkach) i F*** (w maści) to na pewno są one dostępne na polskim rynku.