Jak leczyć raka przewodowego piersi?

Witam! Mam 42 lata. 11 października przeszłam operację mastektomii lewostronnej sp. Maddena z limfadenektomią. Badanie his-pat Utkanie carcinoma ductale invasivum mammae differentiatum (G-3). Wielkość guza w największym przekroju 1,8 centymetra. Barwienie immunomorfologiczne progesteron: PS 5, IS 3, TS 8 dodatnia reakcja w 90% komórek; ER, PS 5, IS 2, TS 7, dodatnia reakcja w 90% komórek. HER 2 dodatni. Wycięto mi 21 węzłów chłonnych, wszystkie były czyste. Wykryto naciek na mięsień, ale wszystko zostało już usunięte, regularnie miesiączkuję. Bardzo proszę o informacje, jakie leczenie mnie czeka? Czy będzie to tylko hormonoterapia, czy powinnam być poddana najpierw chemioterapii, a potem leczeniu hormonalnemu? Jakie preparaty powinnam mieć podane? Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Rozpoznano u Pani najczęstszą postać histopatologiczną raka piersi - rak przewodowy piersi. Stopień złośliwości raka to G3 (w skali G1-G3). Oznacza to, że rak cechuje się dość dużą agresywnością i szybkością wzrostu. Korzystne jest to, że rak posiada dodatnie receptory hormonalne czyli dla estrogenów i progesteronu. Oznacza to, że będzie można zastosować w leczeniu hormonoterapię, a tym samym zmniejszyć ryzyko nawrotu nowotworu.

Stopień zaawansowania nowotworu możemy określić jako IIA (jeżeli naciek dotyczył mięśnia piersiowego, a nie innych mięśni ściany klatki piersiowej, bo wtedy stopień zaawansowania byłby większy) - w skali zaawansowania od I do IV. Im niższy stopień zaawansowania tym lepiej dla pacjentki, lepsze szanse na wyleczenie.

Jeżeli chodzi o leczenie uzupełniające, z pewnością otrzyma Pani leczenie hormonalne (do wyboru jest kilka preparatów - najczęściej stosowany tamoksifen lub leki z grupy inhibitorów aromatazy (obszerniej na temat tych leków piszę w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi-hormonoterapia).

Jeżeli chodzi o leczenie chemioterapią, pozostaje do decyzji lekarza onkologa. Uważam, że takie leczenie byłoby wskazane w Pani przypadku. Wprawdzie nie ma przerzutów do węzłów chłonnych, ale stopień złośliwości guza jest wysoki (G3), a dodatkowo jest dodatni receptor HER-2 co sprawia, że nowotwór cechuje się większą złośliwością niż HER-2 ujemny. Do wyboru jest wiele schematów chemioterapii, aktualnie najczęściej stosuje się programy zawierające w swoim składzie antracykliny (schematy FAC, AC, FEC) lub CMF.

W przypadku dodatniego receptora HER-2 do rozważenia jest włączenie leczenia tzw. trastuzumabem (herceptyna). Jest to specyficzne przeciwciało, które łączy się z receptorem HER-2 i w ten sposób niszczy komórki rakowe. Leczenie herceptyną zazwyczaj włącza się dopiero po uzupełniającym leczeniu chemioterapią, po rozważeniu wszelkich za i przeciw ponieważ leczenie to wiąże się ze znacznymi powikłaniami toksycznymi, szczególnie ze strony serca i układu krążenia.

Pozdrawiam serdecznie