Jak leczyć ropień w okolicach kości ogonowej?

Mąż ma ropień w okolicach kości ogonowej. Rok temu przeszedł przez zabieg oczyszczania, jednak od pół roku ciągle sączy sie z tej rany ropa i krew. Czy te zabiegi są tak mało skuteczne ? Jak tego się pozbyć ?

Jeśli "ropień" zlokalizowany jest nad kością ogonową to może to być torbiel sakralna, która objawia się takim właśnie nawracaniem infekcji. Jest to wada rozwojowa W takiej sytuacji będzie możliwe radykalne leczenie operacyjne polegające na wycięciu w całości torbieli. Nacinanie pomaga jedynie na pewien czas nie likwidując przyczyny schorzenia.

Niestety tutaj pozostaje aksjomat medycyny "ubi pus ibi evacuo" - tam gdzie ropa to trzeba ją usunąć. Czyli nacięcie i sączek. Oczywiście antybiotyk ogólnoustrojowy może się przydać a także trzeba się zastanowić skąd ten ropien i czy z odpornością wszystko ok.

Dr n. med. Marek Rawski

Szanowna Pani - z opisu wynika, iż jest to tzw." torbiel włosowata". Należy ją w całości wyciąć. Proszę zgłosić się do szpitala rejonowego - chirurgia. taki zabieg musi być wykonany w znieczuleniu.

Pozdrawiam, Wojciech Kawiorski
WESOŁYCH Świąt