Jak leczyć rwę kulszową i ostry ból?

Witam serdecznie ! Od kilkunastu lat choruję na rwę kulszową, której towarzyszą bolesne skurcze mięśni przykręgosłupowych. Ból jest tak duży, iż konieczne są leki NLZP. Ponieważ planuję ciążę i obawiam się ataku rwy, stąd chciałabym spytać jakie leki podaje się kobietom w ciąży, czy mogą to być leki z grupy NLPZ, jakie przeciwbólowe (oprócz Paracetamolu). Dodam, iż od wielu lat mam rehabilitację, chodzę na basen. Proszę o konkretną odpowiedź, gdyż w moim przypadku "wygodna pozycja, oszczędzanie się, zimne/ciepłe okłady i inne domowe sposoby nie działają". Mój przypadek jest odmienny, samo "ciągnięcie" i ból typowej rwy zniosę bez mrugnięcia oka, ale skurcze mięśni grzbietu są nie do wytrzymania bez leków.

Lek. Paweł Szadkowski

Niestety leki miorelaksacyjne są przeciwwskazane w przebiegu ciąży. Leczenie farmakologiczne jest bardzo ograniczone (praktycznie do samego paracetamolu) w tej sytuacji. Pozostaje szereg działań niefarmakologicznych, o których już pani najprawdopodobniej wie. Doradzam udać się do neurologa i skonsultować z nim swój przypadek (może wykonanie MR kręgosłupa pomoże w diagnostyce ewentualnej przyczyny, która mogłaby zostać usunięta np. chirurgicznie).