Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 4 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u psychiatry?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak przekonać osobę z depresją do wizyty u specjalisty.

Jeśli podejmie Pani psychoterapię, specjalista będzie potrafił pokierować procesem terapeutycznym zależnie od Pani potrzeb, charakteru, obecnie przezywanych objawów jak i historii choroby. Będzie starał się nawiązać relacje terapeutyczną i współpracę, Pani zaangażowanie w procesie psychoterapii i leczenia, aktywizację zarówno codzienną jak i (w miarę możliwości) zawodową oraz interpersonalną.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
umów wizytę 0

Szanowna Pani,
Oddziaływanie terapeutyczne powinno odnosić się do celów, jakie chciałaby Pani osiągnąć i do realnych możliwości, jakie są w zasięgu danego paradygmatu i problematyki pacjenta. Co miałoby się w Pani życiu zmienić dzięki terapii? Sama podana przez Panią diagnoza nie wystarcza do odpowiedzi na te pytania, ponieważ każdy pacjent choruje inaczej. Przypuszczam też, że diagnozę uzyskała Pani od lekarza psychiatry- czy on zasugerował Pani psychoterapię? Być może- znając Panią lepiej- zasugerował konkretny paradygmat? W przypadku leczenia schizofrenii zastanawiałabym się między psychoterapią psychodynamiczną albo środowiskową (w psychoterapii psychodynamicznej w leczeniu schizofrenii uwzględnia się oddziaływanie środowiskowe); pierwsze z nich koncentruje się na leczeniu struktury osobowości i w ten sposób wpływa na poprawę jakości życia, a drugie wprost na poprawie funkcjonowania w życiu codziennym; objawy dysocjacyjne są najprawdopodobniej związane z Pani strukturą osobowości (i też u każdego będą się prezentowały inaczej), więc lecząc strukturę osobowości, objawy dysocjacyjne powinny być leczone jednocześnie (chyba, że mowa o dysocjacyjnym zaburzeniu tożsamości- wtedy sytuacja jest bardziej skomplikowana).
Konieczny jest też stały kontakt z lekarzem psychiatrą, ponieważ może się zdarzyć, że leczenie psychoterapeutyczne bez farmakoterapii będzie niemożliwe.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety