Jak leczyć senność i zmęczenie u 18-latki?

Cześć. Mam 18 lat i od naprawdę długiego czasu zmagam się z sennością, zmęczeniem, ogólnym osłabieniem i bólami głowy. Brałam witaminy i nie pomagały. Stosowałam różne diety bogate w witaminy i również bez zmian. Przez około rok brałam tabletki (Epiramat 25 mg), które miały pomóc w walce z bólami głowy lecz bez skutku. Neurolog zalecił wizytę u psychologa/psychiatry. Byłam kilka razy, lecz Pani do której uczęszczałam uznała, że jest wszystko w porządku i nie ma potrzeby kontynuowania spotkań. Morfologia krwi wyszła w większości w normie jedynie erytrocyty i hemoglobina wyszła w tej najniższej wartości (ale dalej mieściła się w normie), przy drugim badaniu wyszła nieco lepiej, tylko monocyty wyszły podwyższone, a nie byłam chora przed ani po badaniu. Tarczyca również w normie. Rezonans był robiony rok temu, który nic nie wykrył. Czasami mam problemy żołądkowe - boli mnie od czasu do czasu. Rzadko, to się zdarza ale jak już zacznie boleć, to przez około 3 dni nic nie jest wstanie mi pomóc. Dodatkowo praktycznie cały czas bolą mnie stawy (kolana, kostki). Leżałam ponad tydzień w szpitalu i nic podobno nie mogli stwierdzić. Uznali, że mam stany depresyjne, tylko że Pani psycholog uznała, że po prostu jestem osobą introwertyczną i mogę sprawiać wrażenie osoby przygnębionej (to jest prawda, po prostu taką jestem osobą). Kiedyś byłam bardzo aktywna (grałam w piłkę, siatkówkę i koszykówkę). Obecnie po prostu nie mam na, to siły. Byłam również u laryngologa. Zatoki w porządku, mam jedynie skrzywioną przegrodę nosową. Tutaj wypiszę wszystkie objawy jakie odczuwam: bóle głowy, zmęczenie, senność, osłabienie, niekiedy zawroty głowy, łamliwe paznokcie, swędzące oczy, bóle stawów i kości. Naprawdę nie wiem co mam już robić. Lekarze twierdzą, że wymyślam, kiedy ja naprawdę zmagam się z różnymi dolegliwościami, a zależy mi na dobrym zdrowi ze względu na moją przyszłą pracę. Dziękuję.

Witam! Obraz dolegliwości,jaki Pani opisała, najbardziej pasuje do zaburzeń nerwicowych typu neurastenicznego. Oczywiście należy wykonać szereg testów diagnostycznych i różnicowych. Najlepiej zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego (skierowania nie trzeba mieć). Somatyzacja zaburzeń emocjonalnych utrudnia niektórym lekarzom właściwe spojrzenie. To, że nie wykrywamy przyczyny (somatycznej) zgłaszanych dolegliwości nie upoważnia do traktowania pacjenta jako symulanta. Przy tych sprawach badania dodatkowe zazwyczaj wypadają prawidłowo. Leczenie tradycyjne w większości przypadków nie jest skuteczne. Potrzebna jest odpowiednio dobrana psychoterapia z ew. wsparciem lekami p/depresyjnymi i p/lękowymi. Dobrze byłoby dobrać leki nowoczesne, przynajmniej nieco młodsze od osoby leczonej. Przy marnych efektach terapeutycznych zawsze można szukać innej metody lub skierować do jakiegoś fachowca. Powodzenia W. Łuczkowski.