Jak leczyć się z OCD?

Byłam na kilkuletnich psychoterapiach u różnych,polecanych i nic to nie dało,tyle pieniążków,eh Czy istnieje jeszcze szansa wyleczenia OCD i depresji samymi lekami?Słyszałam,że depresja może ustąpić,a leczenie lekami OCD długo trwa,ale u mnie nie była głęboka,żebym przez nią cierpiała,ale cierpię przez depresje.Brałam tylko asentrę 3 mies,odstawiłam i już nic nie brałam,kompletnie nie pomogła,a nawet pogorszyła stan obsesji i depresji

Dzień Dobry Pani,

Rozumiem, tak jak mogę Pani wątpliwości, dotyczące historii/efektu leczenia.

Z mojej strony chcę Pani powiedzieć, że psychoterapia (dla Pani polecana poznawczo-behawioralna) wymaga czasu, cierpliwości, zaangażowania i aktywnej współpracy z Terapeutą.

Zachęcałabym Panią do rozważenia podjęcia ponownej terapii.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest Pani najbardziej potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Dzień dobry. Na pewno nie należy się poddawać, proces terapeutyczny trwa zazwyczaj długo i wymaga współpracy zarówno ze strony terapeuty jak i pacjenta. Niestety farmakologia zazwyczaj tylko osłabia objawy nie leczy przyczyn. Trzeba również pamiętać o tym, że pierwsze efekty leczenia farmakologicznego widać dopiero po pewnym czasie, więc może za szybko Pani je odłożyła. Zdarza się również, że odpowiednie leki zostają dobrane dopiero po kilku próbach. Natomiast jeśli chce Pani wyleczyć przyczyny choroby, tak aby zminimalizować (czy nawet wyeliminować) szanse jej powrotu warto podjąć się leczenia przez psychoterapię. Tutaj uzbroić się w wytrwałość i zaangażować we wspólną pracę nad poprawieniem Pani kondycji psychicznej.
W innym przypadku, obawiam się, iż skutki choroby mogą stać się coraz bardziej dla Pani i bliskich odczuwalne, a jej objawy coraz mocniej obciążające. Dlatego również polecałabym psychoterapię psychodynamiczną, która skupi się na pracy nad podstawą Pani osobowości, skąd wywodzi się choroba, a nie tylko nad zaniechaniem samych obsesyjnych zachowań

Pozdrawiam

http://psychoterapia-krakow.net/

Witam serdecznie,

Jak widać na Pani przykładzie - chodzenie do 'polecanych' niekoniecznie daje wymierny efekt. To jest ważny temat, ponieważ osoba z OCD nie wie do kogo się zwrócić, by otrzymać pomoc, której oczekuje. Pani przypadek niestety nie jest odosobniony - wiele osób ma podobne doświadczenia. Warto szukać terapeuty, który zna się na problematyce OCD. Warto, bo takie osoby są, istnieją i leczą pacjentów. Depresja jest często chorobą współistniejącą przy OCD i może ustąpić w miarę postępów w pracy nad nerwicą natręctw.

Leczenie OCD samymi lekami niektórym pomaga, niektórym nie. W leczeniu OCD chodzi o to, by nauczyć się właściwej reakcji na myśli podysyłane przez umysł, wtedy umysł stopniowo zacznie wracać do właściwych reakcji. To proces, który trwa, ale jest możliwy do wykonania. Z OCD można wyzdrowieć. Zachęcam do aktywnych poszukiwań terapeutów i metod oraz niepoddawania się.

Z wyrazami szacunku,

Paweł Michałowski

Terapeuta CBT specjalizujący się w problematyce OCD

www.polskiterapeuta.co.uk