Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 0 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Epidemiologia atopowego zapalenia skóry

W ostatnim czasie coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy z objawami AZS. Profesor Jacek Szepietowski wypowiada się na temat epidemiologii atopowego zapalenia skóry.

Może warto rozważyć zastosowanie leków immunomodulujących w postaci preparatów miejscowych, jak Protopic (Tacrolimus), ewentualnie Elidel (Pimecrolimus), które nie mają tylu skutków ubocznych co maści i kremy sterydowe. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę także fototerapię (naświetlanie promieniami UVA i UVB) i fotochemioterapię (PUVA) oraz najnowsze leki typu cyklosporyny stosowane doustnie Warto pamiętać cały czas o tym, że w AZS mamy do czynienia z nieprawidłową proporcją kwasów omega-3 do kwasów omega-6, jak również niedobór kwasu linolowego, lub zaburzenia przemiany kwasu linolowego w gamma-linolenowy, co skutkuje powstawaniem przewlekłych stanów zapalnych. W związku z tym należy zadbać o dietę bogatą w oleje: orzechowy, z pestek winogron, sezamowy, kukurydziany, ewentualnie rzepakowy. Szczególnie bogatym naturalnym źródłem tych Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) jest olej lniany tłoczony na zimno, nieoczyszczony. Warto też sięga w diecie po ryby, zwłaszcza morskie, szczególnie po łososia. Z preparatów doustnych to głównie olej z wiesiołka, witamina E oraz cynk oraz wyciąg z pestek winogron, zawierający dużo flawonoidów, hamujących reakcje zapalne i alergiczne. Niezbędna jest właściwa pielęgnacja skóry, a więc stosowanie emolientów, w postaci kremów, maści, balsamów, płynów i olejków do kąpieli, żeli i kostek do mycia.

0

Co do leczenia, zgadzam się z Przedmówcą. Sa to niezwykle skuteczne preparaty, trzeba jednak stosowac je dość długo. Na początku, skóra może reagować pieczeniem i jest to objaw prawidłwy, stopniowo się przyzwyczaja. Niezwykle ważnym czynnikiem jest prawidłowa dieta z unikaniem potraw alergizujących, przede wszystkim nadmiernych ilośći nabiału, cytrusów, ostrych przypraw, piwa ( niestety bardzo silny alergen). Bardzo korzystnie działa spozywanie oleju lnianego i aloesu oraz stosowanie emolientów MINIMUM dwa razy dziennie aby utrzymywać płaszcz lipidowy skóry.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy