Jak leczyć silne zaburzenia lękowe?

Witam. Choruję od 2015 roku na silne zaburzenia lękowe wraz z objawami somatycznymi do tego dochodzi fobia i problemy z snem Od 2016 roku przerobiłem leki z grupy ssri setaloft,faxigen xl,boxetin,escipram,rexetin. I od tego czasu do teraz żaden z tych leków mi nie pomógł,nie było poprawy mojego stanu. Jakich innych leków mam się spodziewać od psychiatry które by mi pomogły na moje dolegliwości ?

Dzień Dobry Panu,

Najwyraźniej leczenie farmakologiczne nie służy Panu...

Z mojej strony zachęcam Pana mocno do podjęcia terapii poznawczo-behawioralnej, w ramach NFZ-tu lub prywatnie, która byłaby dla Pana skuteczna i nie powodowałaby skutków ubocznych, jakie pojawiają się w przypadku leczenia chemicznego.

Z przesłaniem tylko pomyślności i dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej

Witam,

jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie, uważam, że leczenie zaburzeń lękowych z objawami somatycznymi lub bez a także fobii przy pomocy środków farmakologicznych jest niewskazane. Razdiłbym spóbować odtawić leki luby systematycznie je redukować pod nadzorem psychoterapeuty.
Pozdrawiam

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
główną metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności. Najskuteczniejszą formą terapii jest praca w nurcie poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl

Witam Pana
Jeżeli chodzi o leczenie fobii, zaburzeń lękowych
z towarzyszącymi objawami somatycznymi i problemów
ze snem, to nie można ich wyleczyć samymi środkami
farmakologicznymi.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana
i chory nie jest w stanie funkcjonować, konieczne
jest stosowanie środków farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk
sprawiają, że lęki i inne dolegliwości stają się
łatwiejsze do zniesienia.
Jednak żaden z leków psychotropowych itp. nie leczy
ani fobii, ani problemów ze snem ani zaburzeń lękowych,
ani towarzyszących im objawów somatycznych.
Leki te nie zwalczają też przyczyny wymienionych dolegliwości.
Farmakologia jest leczeniem objawowym,
środki farmakologiczne nie leczą wymienionych
przez Pana chorób i nie rozwiązują problemu,
jedynie tłumią objawy.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć fobię,
zaburzenia lękowe i ich konsekwencje,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
fobii i zaburzeń lękowych, ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pan zdrowie, spokój
i równowagę wewnętrzną.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl