Jak leczyć skoki ciśnienia?

Witam! Potrzebuję pilnej pomocy dla mojej mamy- lat 54, od kilku lat choruje na nadciśnienie, bierze leki i do niedawna wszystko bylo wporzadku, lecz od jakiegoś czasu w trybie pilnym trafia do szpitala, gdyż źle się czuje ma duze skoki ciśnienia, jest jej niedobrze, ma mdlosci. Do szpitala jedziemy na szybko, boje sie ze któregoś dnia nie zdążę. Była juz u kardiologa, miala robiona morfologie i ekg wszystko w normie, proszę o pomoc gdyż juz nie wiemy gdzie jej szukać ani do jakiego lekarza się udać

Dzień dobry,

Warto w przypadku mamy spróbować zmienić dotychczas stosowane leki hipotensyjne. Ważne jest również, aby miała w domu lek do doraźnego obniżenia ciśnienia tętniczego - np. Captopril, czy Nitrendypinę - wówczas w razie wzrostu ciśnienie będzie w stanie zredukować jego wysokość. Jeśli problem będzie się powtarzał, wówczas trzeba będzie poszerzyć diagnostykę i dokładnie poszukać przyczyny. Warto wykonać 24 h Holtera EKG oraz w badaniach obrazowych i hormonalnych ocenić funkcję nadnerczy. Oczywiście, aby dokładnie zlecić diagnostykę należałoby mamę skontaktować z lekarzem, który dokładnie ją zbada i zbierze szczegółowy wywiad. Przed wizytą proszę przez kilka dni mierzyć ciśnienie przynajmniej 3 razy dziennie i zapisywać jego wartości, tak aby lekarz widział jak kształtuje się ono w ciągu dnia. W razie wzrostu ciśnienia warto również zanotować, czy skok wystąpił po wysiłku fizycznym, zdenerwowaniu, obfitym posiłku, czy np. nie miał związku z w/w czynnikami.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych