Jak leczyć skutki zaburzeń hormonalnych po anoreksji?

Mam 23 lata i dwa razy w ciągu mojego życia zrzuciłam po 20 kg. Pierwszy raz nastąpił w wieku 18 lat, w ciągu trzech miesięcy zrzuciłam 20 kg i osiągnęłam wagę 52 kg przy wzroście 168, następnie pojawiła się bulimia i stracone kg bardzo szybko powrociły - miesiączka zanikła na pół roku, następnie wróciła. W wieku 21 lat niestety pojawił się kolejny problem z jedzeniem i w przeciągu 1 roku - dzięki ćwiczeniom i diecie - praktycznie pozbawionej tłuszczu zgubiłam 20kg - waga jak za pierwszym razem i tak utrzymywałam ją w ryzach przez rok.

Niestety zaczęłam słabnąć, dwa razy musiałam jechać do szpitala- morfologia ok, potas i magnez poniżej normy. Od tego momentu - dokładnie od 2 lat nie miesiączkuje. Pojawiły się problemy z sercem - bardzo niskie ciśnienie i duszności w klatce tak silna, iż myślałam, że mogę się rano nie obudzić. Okazało się, że mam wodę w worku osierdziowym - śladowe ilości, ale jest... Trafiłam na oddział z powodu złych wyników hormonów - praktycznie niewykrywalne LH, niskie estrogeny i progesteron. Lekarka stwierdziła, że nie jest w stanie mi pomóc, iż prawdopodobnie winne jest podwzgórze, ponieważ po podaniu hormonu przysadka działa prawidłowo.

Dzięki lekom antykoncepcyjnym mam krwawienie i zniknęły duszności mojego serca. Jednak po przebytej chorobie płuc i wieloletnim leczeniu sterydami mam kłopoty z wątrobą, która bardzo ciężko znosi te hormony... Czuję się źle, czuję że jestem bardzo obciążona. Nie będę mogła brać hormonów w nieskończoność, a są mi niezbędne, gdyż w innym wypadku mogę mieć ogromny problem z krążeniem, a tak bardzo chcę żyć... Każdy dzień to walka. Proszę o pomoc i nadzieję, iż mam szansę, że dzięki leczeniu podwzgórze zacznie dobrze pracować i będę żyć. Gdzie mogę udać się po pomoc? Mamy w Polsce jakieś specjalistyczne ośrodki? Od lutego odżywiam sie już naprawdę dobrze i ważę ok 57 kg, lek przyjmuje 3 miesiące. Z góry jestem wdzięczna za pomoc!

Witam serdecznie,

Poprawa Twojego samopoczucia i ustąpienie dolegliwości ze strony układu krążenia nie jest zasługą tabletek hormonalnych.
Powikłana ze strony układu krążenia były spowodowane drastycznym odchudzaniem, które doprowadziło np. do obniżenia poziomu potasu niezbędnego dla prawidłowej pracy serca oraz spadku poziomu białek z gromadzeniem się płynu w osierdziu.
Tabletki antykoncepcyjne są stosowane w celu zapobieżenia powikłaniom ginekologicznym i osteoporozie. Po odzyskaniu należnej masy ciała, w ciągu kilku miesięcy twoje cykle miesiączkowe powinny się unormować i wtedy stosowanie tabletek hormonalnych prawdopodobnie nie będzie potrzebne.
Leczenie anoreksji to nie tylko odpowiednia dieta i leczenie internistyczne- kluczowe znaczenie ma psychoterapia. Psychoterapia anoreksji odbywa się zwykle w ramach poradni lub oddziałów leczenia nerwic. Możesz również skorzystać z prywatnej praktyki terapeutycznej.

Serdecznie pozdrawiam