Jak leczyć somnifobię?

Somnifobia, jak to leczyć? W dzień funkcjonuje super mam przepisane od lekarza psychiatry zwykłe stabilizatory nastroju, wcześniej miałem dulsevie. Na noc Estazolam i miansec 30. Gdy kładę się do łóżka i zaczyna się bitwa. Lęk, niepokój przed zaśnięciem i przed dobrym snem. Tysiące myśli w stylu ,,muszę zasnąć, jutro praca a ja znowu będę niewyspany". Kładę się do łóżka zaczyna się lekkie kołatanie serca i te myśli. Dobra noc, przespane 8h - kolejna noc dobra noc. Zaburzenia wystarczy jednej nocy i problem zaczyna się na nowo - kolejna noc znów te myśli lęk i niepokój ,,co zrobić żeby zasnąć i spokojnie spać dobrze". Jak z tym walczyć?

Somnifobia ma bardzo poważne konsekwencje, więc bezwzględnie wymaga leczenia. Jednak długotrwałe stosowanie leczenia farmakologicznego tłumi objawy, a nie likwiduje przyczyn dolegliwości. Leki przeciwlękowe lub antydepresyjne warto stosować głównie w początkowej fazie walki z hipnofobią, wdrażając jednocześnie leczenie/terapię psychologiczną.Celem psychoterapii jest zidentyfikowanie przyczyny lęku przed zaśnięciem (może on mieć podłoże w traumatycznych doświadczeniach z dzieciństwa, skojarzeniem faktu zasypiania lub spania z nieprzepracowanym wydarzeniem, które wywołało silny lęk lub tzw. indukowanym lękiem, gdy ktoś z naszych bliskich miał kłopoty ze snem i jako dziecko byliśmy świadkami jego walki z taką dolegliwością), a następnie przezwyciężenie go poprzez zmianę zachowań i sposobu myślenia (pomocne są w tym przypadku działania w nurcie poznawczo-behawioralnym). Aby łatwiej opanować negatywne emocje i reakcje organizmu tj.ból brzucha, kołatanie serca, itp., skorzystać można z technik relaksacji, medytacji. Lęk przed snem łagodzą także aktywności, które powodują silne zmęczenie (np. uprawianie sportu, korzystanie z kriokomory, morsowanie zimą) i w naturalny sposób ułatwiają zasypianie. Z uwagi na złożoność problemu, warto poszukać specjalisty psychologa, korzystającego z różnych form pracy z pacjentem. Pozdrawiam serdecznie i życzę spokojnych nocy.