Jak leczyć stan zapalny ślinianek?

Mam obniżone leukocyty, erytrocyty, hemoglobinę, hematokryt i APTT oraz podwyższone CRP. Nie ma czynnika reumatoidalnego i przeciwciał. Jest stan zapalny ślinianek przyusznych i nacieki limfocytarne na śliniankach oraz suchości oczu i jamy ustnej/ust od wielu lat. Czy mogę być spokojna? Powyższe wyniki badań chyba wykluczają choroby autoimmunologiczne? Proszę o pomoc

Lek. Wojciech Zygmunt

Zależy jakie przeciwciała pani wykonywała. W przypadku zespołu nabytej suchości (zespół Sjogrena) charakterystyczne jest występowanie przeciwciał SS-A (Ro) i SS-B (La). Czynnik reumatoidalny i przeciwciała ANA mogą być ujemne. Zespół suchego oka i nacieki limfocytarne w śliniankach są silnym dowodem występowania tego zespołu. Warto wdrożyć głębszą diagnostykę. Pozdrawiam i życzę zdrowia.