Jak leczyć torbiel na piersi?

Mam 62 lata. W grudniu 1992 roku miałam usuniętą zmianę w lewej piersi, co określono dysplazją. W czerwcu 2011 miałam USG - utkanie mastopatyczne bez cech podejrzanych o złośliwość. W lipcu 2011 - mammografia - utkanie obu piersi prawidłowe, tłuszczowo-gruczołowe. Łagodne zwapnienia w piersi prawej. Dostępne badanie części pach wolne od patologii. Radiologicznych zmian podejrzanych o złośliwość nie stwierdza się. BI-RADS 2 W grudniu 2011 - USG - w lewej piersi utkanie gruczołowe - w kierunku górnym znaleziono zmianę 6x5 mm o zmniejszonej echogeniczności. Po str. lewej węzły ujemne. BIRADS podniesiony do 3. (Starałam się odczytać zapis lekarza.) Lekarz stwierdził, że jest to torbiel do obserwacji i w czerwcu przyszłego roku do kontroli. Mam pytanie, czy mogę tę zmianę leczyć ziołami, jeżeli tak, to jakimi? Czy powinnam się obawiać?

Witam serdecznie,

BIRADS 3 oznacza zmianę łagodną (ryzyko złośliwości poniżej 2%). Zazwyczaj w takich sytuacjach zaleca się obserwację - kontrola USG / mammografia za 6 miesięcy. Zmniejszona echogeniczność zazwyczaj cechuje zmiany o charakterze torbieli.

Torbiele piersi często pojawiają się w piersiach o cechach mastopatii (zwyrodnienie tkanki piersi). Więcej na temat mastopatii znajdzie Pani w artykule na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-mastopatia

Co do kuracji ziołowych to mogę polecić zastosowanie olejku z wiesiołka lekarskiego (np. Oeparol) - dostepne w aptece bez recepty. Kuracja powinna trwać co najmniej 3 miesiące. Innym preparatem jest Mastodynon - kuracja także wymaga stosowania preparatu przez 3 miesiące.

Pozdrawiam serdecznie!