Jak leczyć zaburzenia akcji serca przy nerwicy lękowej?

Witam. Mam 29lat i od 3 lat walczę z nerwicą lękową.. Dolegliwości miałam różne i było ich bardzo dużo. Jednak nigdy nie miałam kołatania serca. Objawia się to tym, że momentami czuje bardzo mocne i powolne uderzenia serca, jak by się przewracało.... Byłam u kardiloga, miałam robione ekg oraz echo serca. W pozycji leżącej miałam puls 109 ale to było związane ze stresem, byłam bardzo zdenerwowana. W momencie robienia echo serca, miałam to kołatanie ale lekarz powiedział, że nic nie widzi. Dostalam lek concor cor ale go nie biore, bo mi strasznie obniżał ciśnienie a kołatania i tak miałam. Kardiolog powiedział, że to nerwicowe. Jednak zaobserwowałam, że podczas gry w tenisa stołowego czy jazdy rowerem i zaraz po wysiłku to kołatanie się nasila. Czy w nerwicy nie jest tak, że wysiłek fizyczny powinien to uspokoić a nie nasilać? Czy powinnam znowu się udać do kardiologa?

Nie. Nie jest tak. Po wysiłku organizm jest pobudzony - i wtedy serce bije szybciej. W nerwicy zaczyna się Pani "wsłuchiwac" w cialo przez co pewne reakcje organizmu może Pani odbierać spotęgowane. Polecam podjąć psychoterapię Poznawczo-behawioralną, która pomoże w pozbyciu się zaburzenia nerwicowego. Pozdrawiam

Szanowana Pani,
wymagane jest systematyczne leczenie "nerwicy" metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie