Jak leczyć zaburzenia depresyjne i lękowe?

Dzień dobry. Zostałam odesłana do innego lekarza, gdyż moje objawy nie pasują Pani doktor do dotychczasowej diagnozy, czyli schizofrenii, która została zdiagnozowana u mnie 6 lat temu. Wcześniej stwierdzono nerwicę lękową, depresję. Czuję się bardzo źle. Objawów choroby byłaby cała lista, to przez co przeszłam przez ostatnie 4 lata, to było istne piekło. Ale może pokrótce przedstawię moją chorobę. Obniżyły się moje zdolności intelektualne, jestem senna, mam bardzo słabą pamięć, moja twarz nie ma zupełnie ekspresji, obniżył się afekt. Mam anhedonię, lęk, zanik aktywności, nastąpiła zmiana osobowości, brak świadomości własnego ciała i kontroli nad nim, tak jakbym na wszystko patrzyła za szkłem, a nie uczestniczyła w życiu. Miewam skurcze mięśni i bóle całego ciała, duszności, natrętne myśli, nastąpił zanik libido. Wcześniej miałam urojenia, jeszcze wcześniej paniczny lęk. Ostatnio morfologia wykazała małą niedoczynność tarczycy. Mam 28 lat a czuje się jak staruszka, która nie jest w stanie pracować, dotychczas świetnie radziłam sobie w szkole, na studiach, a te dolegliwości zabierają mi po kolei wszystko, co do tej pory osiągnęłam. Proszę pomóżcie, bo już jestem kompletnie załamana i nie widzę żadnej możliwości wyjścia z tego obłędnego stanu. Co mi jest? To chyba jest niezbędne, żeby mnie w końcu prawidłowo leczyć:(

Witam serdecznie,

Postawienie adekwatnej diagnozy jest możliwe wyłącznie na podstawie dokładnego wywiadu dotyczącego aktualnych dolegliwości, ich charakteru, czasu trwania itp., oraz dotychczasowego leczenia, osobistego badania stanu psychicznego oraz ewentualnych badań dodatkowych. Opis jest dość krótki i nie może być podstawą do formułowania diagnozy.

Wspomina Pani np. o występowaniu urojeń oraz myśli natrętnych, zmianie osobowości- konieczne byłoby doprecyzowanie ich charakteru.
Szerokie spektrum opisywanych objawów: depresyjnych, lękowych, zaburzeń treści myślenia wskazuje na konieczność różnicowania w kierunku zarówno zaburzeń na podłożu organicznym, zaburzeń psychotycznych, jak i np. afektywnych, nerwicowych.
Diagnostyki wymaga również niedoczynność tarczycy, która może być przyczyną pogorszenia Pani samopoczucia.
Duży wpływ objawów na Pani codzienne funkcjonowanie wymaga faktycznie profesjonalnej diagnozy i adekwatnego leczenia.
Proszę w tym celu zgłosić się do specjalisty psychiatry. Może Pani również skorzystać z konsultacji u dwóch lekarzy tej specjalności. W razie wątpliwości specjalista może skierować Panią na badania dodatkowe (laboratoryjne, neuroobrazowe i czynnościowe, np. EEG) oraz badanie psychologiczne.

Z pozdrowieniami

Szanowna Pani,

pPotrzebuje Pani dogłębnej psychoterapii u dobrego i doświadczonego psychologa. Proszę poszukać specjalisty w Pani miejscu zamieszkania.

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz pracuję przez Skype, jeżeli będzie czuła Pani taką potrzebę.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COCH
www.nagrodzkacoaching.pl