Jak leczyć zaburzenia depresyjno-lękowe w ciąży?

Witam.mam33 lata.od 8 biore leki na zaburzenia lękowo depresyjne.teraz biore fevarin 50 2*1.jestem w 5tyg ciazy,1ciaze poronilam i strasznie boje sie o tą.czy te leki zwiekszaja poronienie i są szkodliwe w ciazy?najszybsza wizyta dopiero za tydzien,nie wiem co robic boje sie nawrotu choroby.Pomocy

Witam,

stosowanie leków w ciąży wymaga za każdym razem oceny ryzyka leczenia w stosunku do możliwych korzyści wynikających ze stosowania leku.
W przypadku zaburzeń depresyjno-lękowych w ciąży zalecane jest unikanie leków w pierwszym trymestrze ciąży. Leczenie powinno się opierać głównie na metodach niefarmakologicznych (psychoterapia wspierająca).
Nowoczesne leki z grupy SSRI uważane są za dość bezpieczne w czasie ciąży- choć nie ma standaryzowanych badań klinicznych tych leków w ciąży (prowadzenie takich badań w ciąży jest zabronione). Leki te powinno się stosować w najmniejszej możliwej dawce- by zminimalizować ich wpływ na rozwijający się płód.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Witam Panią
Niestety, teraz nie jest wskazane stosowanie
środków farmakologicznych, gdyż może to mieć
niekorzystny wpływ na zdrowie płodu.
Może też przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Jednak w ciąży może Pani intensywniej odczuwać
niektóre objawy, a jeżeli nie wyleczy Pani zaburzeń
depresyjno
-lękowych, to po porodzie będzie Pani miała
trudności w sprawowaniu właściwej opieki nad dzieckiem,
a Pani lęki będą przenosić się na dziecko.
Dlatego dla dobra Pani i dziecka konieczne jest niezwłoczne
podjęcie psychoterapii, która jest najbezpieczniejszą
i najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń
depresyjno-lękowych.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl