Jak leczyć zaburzenia układu współczulnego?

Witam, mam podejrzenie zaburzenia układu współczulnego. Powinnam się zgłosić do neurologa ale fizjoterapeuta polecił mi neurochirurga. Czy neurochirurg to specjalista od takich dolegliwości?

Układ współczulny kontroluje wiele bardzo różnorodnych procesów – wpływa na czynność serca, stan źrenicy i tempo oddychania, ale i odpowiada za perystaltykę w przewodzie pokarmowym. Jest częścią układu autonomicznego – układ współczulny i układ przywspółczulny – których przeciwstawne co do siebie działanie ma za zadanie dostosowywać stan ludzkiego organizmu do jego aktualnych potrzeb.

Układ współczulny jest odpowiedzialny m.in. za rozszerzenie źrenicy,przyspieszenie czynności serca, wzrost potliwości, zwiększenie kurczliwości komórek mięśnia sercowego, przyspieszenie oddychania, rozszerzenie oskrzeli,wzrost ciśnienia tętniczego krwi,zwolnienie perystaltyki przewodu pokarmowego.

Zaburzeniami układu współczulnego, w zależności od objawów, mogą zajmowac się różni specjaliści. W pierwszej kolejności wskazana może być konsultacja neurologiczna, neurochirurdzy rzadko zajmują się takimi zaburzeniami.

Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska