Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 8 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak leczyć zacinanie podczas mowy u 3-latki?

Witam, moja 3 letnia córka od kilku dni zaczęła się zacinać. mówi coś i powtarza kilka razy jeden wyraz, np. to to to to... , na na na .... wcześniej nie było problemów z mową, zaczęła mówić szybko i ma bogate słownictwo, nawet Pani w przedszkolu mówiła ze córka pięknie mówi, jak na swój wiek. Proszę o poradę czy to zacinanie jest powodem do obaw? szukać specjalisty ? jeśli tak to logopedy czy najpierw neurologa? Bede wdzięczna za wskazówki, pozdrawiam :)
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Witam. Na razie nie ma podstaw do niepokoju, ponieważ przejściowe "zacinanie się" dziecka zdarza się stosunkowo często i nie oznacza zaburzeń mowy. Dziecko po prostu chce bardzo dużo powiedzieć a nie zawsze wie, jak ma to powiedzieć, bo konstruowanie zdań nie jest jeszcze takie proste a i słów czasem brakuje. Moim zdaniem wizyta u logopedy jest w tym momencie niepotrzebna a nawet może zaszkodzić. Najważniejsze, żeby Pani nie strofowała córki i nie poprawiała jej co chwilę, bo stres może wzmagać problemy z mówieniem i wtedy będzie problem. Najprawdopodobniej zacinanie się minie samo po kilku- kilkunastu tygodniach. Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Psycholog i terapeutka Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach.
0

Witam, Konieczne jest przeprowadzenie diagnozy logopedycznej i rozróżnienie czy mamy do czynienia z rozwojową niepłynnością mówienia, czy też jest to początek jąkania. Dla dalszego rozwoju sytuacji istotna jest postawa rodziców, logopeda powinien przeprowadzić diagnozę oraz udzielić wskazówek jak postępować w tej sytuacji. Jeśli jest Pani zainteresowana konsultacją zapraszam serdecznie. Pozdrawiam Joanna Gałczyńska-Adamiak www.centrum-logopedyczne.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy