Jak leczyć zaparcia i senność?

Witam mam pewien problem od dłuższego czasu mam zaparcia ,ale teraz zmieniłam dietę ponieważ miałam bakterie helicobacter. Mam też nieregularne miesiaczki,moja waga jest ciągle taka sama jestem przy kosci lekko ,ale jadam dużo slodyczy i ani nie chudne ani nie tyje . Oprócz tego strasznie dopadają mnie senność teraz troszkę się to zmieniło ,ale i tak nadal mam sennośći czy to może być tarczyca czy jakaś choroba?

Witam,

oczywiście na początku powinna Pani wykonać badania tarczyc - TSH, FT3 i FT4 oraz sprawdzić cukier. Jezeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należy przyjrzeć się diecie.
Widzę, że jest Pani z Warszawy (tu przyjmuje pacjentów), więc najchętniej zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną, na której wykonamy pomiary składu ciała i sprawdzę jak rozkłada się tkanka tłuszczowa w Pani ciele. Przeprowadzę również wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz na tej podstawie dobiorę indywidualny jadłospis.
W celu poprawy pracy metabolizmu i zniwelowaniu zaparć proszę jeść regularnie 5posiłków dziennie w odstępach około 3h. Lepiej zjadać mniejsze porcje, ale czyściej, aby nie obciążyć przewodu pokarmowego. Ważne, by jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony.
Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.
Ostatni posiłek należy spożywać ok 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Z pewnością powinna Pani przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Senność, nadmierna masa ciała oraz nieregularne miesiączki mogą wskazywać na problemy hormonalne (tak, może być to nieodpowiednia praca tarczycy). Nieodpowiednia dieta pogarsza stan zdrowia, dlatego zachęcam Panią jako pierwsze do wprowadzenia zdrowych nawyków, które z pewnością poprawią samopoczucie. Dobrze zbilansowany jadłospis pozwoli uniknąć zaparć. Bardzo istotna jest odpowiednia ilość błonnika – proszę sięgać po produkty pełnoziarniste, grube kasze, brązowy ryż i makaron oraz warzywa i owoce (najlepiej surowe). Przy zaparciach można wspomóc się także maślanką, czy suszonymi śliwkami. Jedzenie słodyczy z pewnością nie pomoże w pozbyciu się uczucia senności – zachęcam, by rozpoczęła Pani wprowadzanie zmian od odstawienia takich przekąsek. Jeśli zmiany w diecie nie pomogą, warto skonsultować się z lekarzem. Leczenie Helicobacter pylori antybiotykami negatywnie wpłynęło na mikroflorę jelitową, dlatego powinna Pani zadbać o jej odpowiednie odżywienie – proszę sięgać po produkty fermentowane (np. kefir, kiszona kapusta), czy też preparaty przeznaczone dla osób po antybiotykoterapii. Z pewnością bardzo skorzystałaby Pani na wizycie u dietetyka, który oceniłby skład ciała, dostosował odpowiednią dietę. Proszę pamiętać, by na takiej konsultacji powiedzieć o występujących problemach.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto przeczytać również:
10 aspektów życia na które wpływa zdrowa dieta
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/10-aspektow-zycia-na-ktore-wplywa-zdrowa-dieta.html?c=6