Jak leczyć zespół jelita drażliwego i wzdęcia?

Proszę o pomoc, gastrolog stwierdził u mnie zespół jelita nadwrażliwego. Nie miałam gastroskopii, ani kolonoskopii, bo nie uznał tego za konieczne. Badania z krwi, kału i moczu są w normach, wiele było tych badań, nawet co kwartał morfologia. Usg brzucha kilka razy w roku. Pobolewa mnie brzuch, raz prawa raz lewa strona, środek, czasem wzdęcia, niestrawność, gazy. Apetyt mam, czasem dużo zjem, bo mi smakuje. Wypróżnienia regularne zaraz po obudzeniu się, bez zaparć i biegunek. Nie rozumiem o co chodzi, panicznie boję się chorób w tym raka, to już obsesja. Jestem osobą wrażliwą, dużo miałam przeżyć ostatnio, ciąża, narodziny dziecka, problemy ze starszym synem, zdrada męża. Przyznaję się do lęków, strachu. Byłam na wizytach u psychiatry i psychologa, w ogóle odwiedziłam już wielu specjalistów z tymi bólami, wszystko ok. Myślałam nawet, że mam Sn, że reumatyzm....nikt niczego nigdy nie potwierdził. Czy to naprawdę może być na tyle nerwowym? Proszę o pomoc, czy mam jeszcze jakieś badania, w jakim iść kierunku, bo chcę żyć swobodnie i radośnie, a tak czuję się wiecznie spięta, jak w kokonie. dziękuję!

Dzień dobry,
IBS jest bardzo różnorodną przypadłością. W kwestii żywienia każda osoba toleruje inne produkty i każdy będzie wymagał nieco innego podejścia do diety. Mogę jednak nakierować Panią na polecane aktualnie metody. Ja osobiście jestem zwolennikiem dwóch. Pierwsza, to mocno restrykcyjna dieta, którą stosuje się przez krótki czas, żeby zmniejszyć objawy - dieta LOW FODMAP z reintrodukcją. Jest ona jednak dość trudna i wymaga dobrego zbilansowania, ale przynosi doskonałe rezultaty. Nie ukrywam, że jest to opcja dla wytrwałych. Druga metoda to obserwacja własnego organizmu i zapisywanie wszystkich objawów po konkretnych produktach/posiłkach i stworzenie bezpiecznej listy. Dobrze jest wtedy zacząć od spożywania produktów, które są w Pani przypadku dobrze tolerowane i nie powodują dolegliwości, a następnie stopniowe rozszerzanie diety o kolejne opcje oraz obserwowanie reakcji swojego ciała. Bardzo zachęcam do kontaktu z dietetykiem w kwestii diety przy IBS. To wiele ułatwia i może szybko pomóc przywrócić równowagę. Może być Pani zaskoczona, jak wielką różnicę będzie Pani odczuwać przy wprowadzeniu odpowiedniego postępowania.
Oczywiście drugą częścią terapii jest praca nad stresem i emocjami. To wspaniałe, że udała się Pani na terapię. Zespół jelita drażliwego uznany jest za bardzo powiązany ze stanem psychicznym. Proszę dać sobie czas na zmiany i redukcję stresu. To bardzo ważne. Z doświadczenia polecić mogę także zastosowanie w życiu codziennym zasad mindfulness i medytacji. Przynoszą doskonałe rezultaty u moich pacjentów.
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia, Marek Aleksander Przondo Dyplomowany dietetyk http://dietetyczny.guru/ http://facebook.com/dietetycznyguru/