Jak leczyć zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa?

Witam! Mam 48 lat, mam pracę siedzącą, pracuję w akordzie jako szwaczka i nie jestem w stanie zmienić tej pracy. Nie uprawiam sportu. Od lat dokuczał mi ból kręgosłupa. A w tej chwili mam ostry ból odcinka piersiowego. Zrobiłam RTG odcinka piersiowego, który mi najwięcej dokuczał. Wynik mnie zaniepokoił, gdyż było tam napisane: "Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów kręgowych." Cały czas chodzę na masaże i zabiegi fizykoterapeutyczne. Czym to grozi, jak można sobie z tym poradzić, jak leczyć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze to dość enigmatyczna oraz mało mówiąca grupa schorzeń dotyczących kręgosłupa. Wszelkiego typu rozważania na temat zaawansowania oraz rokowania uzależnione są od wielu czynników. Mam tu na myśli między innymi odczuwany ból, dyskomfort, obciążenia w wywiadzie chorobowym. Zwyrodnienie kręgosłupa prowadzi do zniszczenia krążków międzykręgowych i ich przesuwania, powodując w efekcie przemieszczanie trzonów kręgowych.

Wypadnięcie lub tylko przemieszczenie miękkiego wnętrza pierścienia krążka międzykręgowego wywołuje ucisk na nerwy, wychodzące z rdzenia kręgowego w konkretnym odcinku kręgosłupa, wywołując przewlekłe bóle kręgosłupa lub rwę kulszową - promieniujący do nogi nagły, silny ból, z towarzyszącymi często zaburzeniami innego rodzaju. Istnieje wiele sposobów leczenia chorób reumatycznych, ale obowiązuje zasada leczenia kompleksowego, która obejmuje oprócz leczenia farmakologicznego (przyjmowanie leków), także odpowiedni tryb życia, żywienia, rehabilitację fizyczną (kinezyterapia i fizykoterapia) a nawet porady psychologa.

W przypadku, kiedy nieznana jest przyczyna powstania choroby leczenie skupione jest na likwidowaniu objawów i modyfikacji przebiegu choroby, natomiast jeśli przyczyna choroby jest znana, leczenie dotyczy zarówno przyczyny, jak i objawów i przebiegu choroby. Każdy chory jest leczony w jemu właściwy sposób, zależny od rodzaju i przebiegu choroby. Za najważniejszy element leczenia zachowawczego należy uważać postępowanie niefarmakologiczne, od którego należy zacząć leczenie każdego przypadku, natomiast leczenie farmakologiczne jest indywidualne i zależy od przebiegu choroby, ciężkości objawów, reakcji na leczenie.

Sugerowałbym Pani dwojakiego rodzaju postępowanie. Mianowicie wizyta u ortopedy i konsultacja na temat doboru odpowiedniego leczenia lub wizyta u neurochirurga. To trochę porada na wyrost, ze względu na to, że nie zgłasza Pani drętwień, parestezji, osłabienia siły mięśniowej, ale jednak jak wspomniałem zmiany zwyrodnieniowe mogą być początkiem do tego typu zmian. Pomocne w pełnym i dokładnym obrazowaniu kręgosłupa w każdym z jego odcinków jest badanie MR. Pozwala dokładnie ocenić zarówno kręgosłup ''z wyglądu'' a także jego struktury wewnętrzne łącznie z workiem oponowym i rdzeniem kręgowym.

Z pewnością zabiegi fizjoterapeutyczne są pomocne, co jednak nie wyklucza faktu iż należy dokładnie przebadać kręgosłup pod kontem poważniejszych zmian. Rokowanie co do leczenia uzależnione jest od zakresu i rozmiaru zmian. Ostatecznie stosuje się leczenie operacyjne, myślę jednak iż na początku trzeba poznać problem dokładniej.