Jak leki z grupy SSRI wpływają na nerwicę?

Dzien dobry. Mam takie pytanie: chciałbym się dowiedzieć jak działają leki z grupy SSRI na nerwicę, tzn. czy powodują, że znika lęk, drżenie rąk, niepokój i kołatanie serca? I chciałbym się dowiedzieć czemu,  jak palę papierosy, to za każdym razem odczuwam silne bicie serca i drżenie rąk? Dawniej, gdy nie chorowałem na nerwicę to takie objawy nie występowały. Czy leki z grupy ssri są w stanie to wyleczyć? Bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Odczuwalnym efektem działania leków z grupy SSRI w zaburzeniach lękowych jest ustąpienie napadów paniki, zmniejszenie lub ustąpienie objawów somatycznych lęku, m.in. kołatania serca. Objawem ubocznym tej grupy leków może być natomiast drżenie rąk. Mechanizm działania tej grupy leków w zaburzeniach lękowych tłumaczy się m.in. rolą drogi serotoninergicznej związanej z mechanizmem uczenia się reakcji lękowych.

Nikotyna ma działanie psychostymulujące, zwiększa wyrzut adrenaliny i może nasilać objawy lęku. Dlatego też, w przypadku występowania objawów nerwicowych, nikotyna może nasilać niektóre objawy.

Z pozdrowieniami.