Jak ma zdrowo schudnąć 12-latka?

Mam 12 lat, jestem dziewczyną, ważę 68 kg i mam 158 cm wzrostu. Dużo razy próbowałam się odchudzać, ale waga nigdy nie chce się ruszyć... Stosowałam przeróżne diety. Tak, moi rodzice mają nadwagę, ale nie są chorzy. W młodości byli szczupłymi osobami. Byłam u lekarza, nie ma chorobowych przyczyn mojej nadwagi. Mój jadłospis w dzień powszedni: Śniadanie jem w szkole, czyli ok. godziny 10:00, ale zdaża mi się nie jeść nic aż do obiadu. Obiad jest około godziny 14:00 - to jednodaniowy posiłek albo jakaś zupa, albo np. dwie łyżki stołowe ziemniaków, kotlet, jeden lub czasami dwa, i np. sałata ze śmietaną, jakieś 2 lub 3 łyżki stołowe. Kolacja o godzinie ok. 18:00 lub 19:00, np. omlet albo jajecznica lub warzywa. Co do napoi, piję po posiłkach, w międzyczasie. Taki sam jadłospis mam w weekendy. Nie mam żadnych chorób przewlekłych.

Witam!

Przede wszystkim Twoją nadwagą powinni się zająć rodzice, a nie Ty sama, na własną rękę - w taki sposób (nieumiejętnie stosując diety z gazet) możesz sobie zaszkodzić - doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, opóźnić wzrost oraz rozregulować metabolizm, co zazwyczaj kończy się nadwagą lub otyłością w późniejszym wieku.

Poproś rodziców, aby poszli z Tobą do dietetyka lub lekarza pierwszego kontaktu. Te osoby powinny Ci doradzić jak bezpiecznie odchudzać się w tak młodym wieku.

To, co możesz zrobić sama, to zastosować się do poniższych wskazówek:

- jedz regularnie 5 posiłków dziennie o stałych porach (przede wszytskim jedz śniadanie w domu, potem II śniadanie w szkole, obiad, podwieczorek i kolację, postaraj się aby między tymi posiłkami były 3 godziny przerwy),
- dużo się ruszaj (WF to za mało),
- pij wodę niegazowaną, a odstaw słodzone, kolorowe napoje,
- nie jedz słodyczy oraz słonych przekąsek,
- jedz jak najwięcej warzyw.

Same te rady, jeśli wcielisz je w życie na dłuższy czas, sprawią, że lepiej się poczujesz, a masa ciała spadnie.