Jak mądrze schudnąć bez efektu jo-jo?

Witam mam 20 lat i mój wzrost to 170 cm a waga 60 ! chce zgubić kilogramy jak zrobić to mądrze? szczególnie chodzi mi o brzuch ! proszę o szybko odpowiedz

Dorota Kozak Dietetyk, Szczecin

Witam,

Najlepiej gdyby miała Pani indywidualnie dobraną zdrową dietę do swoich potrzeb i trybu życia, taka dieta przynosi najlepszy efekt.

Zapraszam z chćeią ułoze dla Pani taką dietę

Witam serdecznie,

Zacznę od tego, że Pani waga jest w normie a BMI prawidłowe. Jeżeli chce Pani zrzucić nieco kg to z pewnością ostrożnie i bez żadnych rygorystycznych diet. wystarczy przestrzegając kilku zasad.

Powinna Pani pamiętać o regularności posiłków, należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h.
Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu, zaś kolację 3-4h przed snem.
Wypija Pani 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia.
Zrezygnuje Pani z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Wybiera Pani chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze.
Zjada Pani dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany, a skupiamy się na białku.

Jeżeli chodzi Pani głownie o brzuch unikamy produktów ciężkostrawnych i wzdymających(np. fasola, bób, brokuły, kapusta, brukselki, cebula, karczochy, szparagi)
Proponuję również sięgnąć po zioła:
• kminek,
• koper włoski,
• mięta,
• pietruszka,
• bazylia,
• majeranek,
• tymianek
Unika Pani napoi gazowanych, kawy, cacao, słodyczy a wprowadzi więcej cennego błonnika, który poprawi perystaltykę jelit.

Przykładowy jadłospis:

śniadanie: 2 kromki razowego pieczywa lekko posmarowane serkiem np typu Bieluch, wędlina drobiowa plus warzywa

II śniadanie jogurt kefir czy maślanka z owocami, dosypać do jogurtu otręby czy płatki owsiane

obiad sałatka warzywna z grillowanym kurczakiem i kaszą gryczaną

podwieczorek podobnie jak II śniadanie

kolacja jaja lub chuda ryba czy pierś z kurczaka z warzywami lub twaróg z warzywami lub puszka tuńczyka z warzywami

Polecam również aktywność fizyczną. Musi Pani pamiętać, iż dieta stanowi 70% zaś aktywność 30% sukcesu:)

Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany proste, łatwo przyswajalne np owoc (ok. 20-30min po treningu), a następnie zjeść węglowodany złożone( np kasza) i łatwo przyswajalne białko czyli np chuda ryba czy kurczak w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na bezpłatną konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Witam,

Trudno jest udzielić odpowiedzi w formie jednego zdania. Oczywiście absolutnie nie proponuje żadnych diet główkowych, jednoskładnikowych itp które przede wszystkim wyniszczają i zakwaszają organizm, jak również często są przyczyną licznych schorzeń.
Najlepszy efekt daje odpowiednio zbilansowana dieta, która zostanie ułożona przez profesjonalistę, uwzględniając aktualną masę ciała, wiek, płeć, wzrost, ewentualne schorzenia, upodobania żywieniowe.
Proponuję również włączyć regularną aktywność fizyczną.

Witam!
Ma Pani prawidłowe BMI. Proszę zdrowo się odżywiać, pieczywo pełnoziarniste, chude mięso, jogurty naturalne, nabiał, ryby, warzywa, owsianka, około 2 l wody. Dodatkowo proszę wprowadzić codzienne ćwiczenia na mięśnie brzucha

Witam,
Pani wskaźnik BMI wynosi 20.8, co oznacza, że ma Pani idealną masę ciała.

Proponowałabym poprostu racjonalnie się odżywiać czyli rozsądnie.Trzeba tak planowac posiłki aby były one wartościowe i dostarczały organizmowi wszystkich składników odżwczych, wówczas będzie w porządku również przemiana materii.

Trzeba urozmaicić swoją dietę - jeść warzywa, owoce, ryby, produkty pełnoziarniste. Nie objadać się i jeść powoli. Ważna jest regularność posiłków - trzeba jeść 5 razy dziennie, co 3-4 godziny, aby nie dopuszczać do napadów głodu. Kolację jemy 2 godziny przed snem i nie można zapominać również o 1,5-2 l wody dziennie.
Jeśli posiłki zostaną dobrze zbilansowane, będzie mogła jeść Pani smacznie, a przy tym schudnąć.

Ważna jest również aktywność fizyczna.
Pozdrawiam

Witam. Regularne posiłki co 3-4 h, około 4 dziennie. Ograniczyć węglowodany na rzecz białek. Z 2 posiłków 2 i 4 wywalić węglowodany, jeść samo białko (mięso, jajka, ser biały chudy, ryby) i warzywa. w posiłku 2 i 4 dodać do tego węglowodany wartościowe: makaron durum, ryż brązowy lub basmanti, chleb żytni. Do diety najlepiej dorzucić trochę ruchu. To, że Pani BMI prawidłowe to nie znaczy, że Pani ciało dobrze wygląda, pewnie trzeba to ciało ujędrnić, zmienić kształt, waga może zostać ta sama. Zatem proszę pomyśleć o ruchu, trening wzmacniający połączony z aerobami na pewno da oczekiwane rezultaty. Powodzenia

Witam,
mądra dieta, to taka dostosowana do każdej osoby indywidualnie. Nie ma diety, która redukuje tłuszcz w konkretnych partiach ciała. Mamy indywidualne tendencje do gromadzenia tkanki tłuszczowej (jedna osoba w biodrach, druga na brzuchu, a jeszcze inna w rękach). To czy podczas diety zredukujemy tłuszcz tam, gdzie akurat on zalega jest bardzo prawdopodobne. Jeżeli już zalega nam dużo tłuszczo np. na brzuchu to prócz diety należy włączyć aktywność fizyczną i dobrać takie ćwiczenia, które będą wspomagały pracę mięśni brzucha.

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Ma Pani idealną wagę do wzrostu, wiek młody więc ostrożnie, bo pęd do wyglądu modelki może się skończyć wielką i spektakularną utratą zdrowia.Jak chce się Pani nauczyć jeść od nowa, tak aby problem nadwagi nigdy Pani nie dotyczył proszę zlecić wykonanie dla siebie planu żywienia raz na całe życie, na podstawie badań z krwi żylnej, czyli metabolic balance. Bezpieczny, klinicznie potwierdzony program, dający zdrowie, urodę i wysoki poziom libido, bo w tym wieku to chyba najważniejsze rzeczy ;)
pozdrawiam serdecznie!

Uważam,że jest to prawidłowa masa ciała i nie proponowałabym diet odchudzających. Zalecałabym za to aktywność fizyczną i odpowiednio dobrane ćwiczenia na partie brzucha.
Mimo szczupłej sylwetki trzeba pamiętać o zdrowym i racjonalnym odżywianiu, które również zaprocentuje w przyszłości.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Prosze wykonać analizę składu ciała z uwzględnieniem tkanki tłuszczowej wisceralnej, po dokładnych badaniach dietetyk dobierze dietę.

Witam, to, że ma Pani prawidłowe BMI już Pani wie, jeśli obwód talii jest poniżej 88 cm, to generalnie jest bardzo dobrze, najlepiej proszę trzymać się swojej diety i mieć na względzie, że co 7-8 lat nasz metabolizm naturalnie zwalnia co wymaga dostosowania aktywności fizycznej i diety do tego procesu, pozdrawiam

Witam,
Dieta to ma być styl życia i żywienia wprowadzony na stałe, taka rewolucja na stałe w myśleniu, a nie jakieś dziwaczne niefizjologiczne diety, które spowodują efekt jojo i obniżenie tempa przemiany materii i niczego więcej nie spowodują w organizmie.

W celu nauczenia się zasad prawidłowego odżywiania polecam żywienie zgodnie z ustalonymi zasadami wg Piramidy Zdrowego Żywienia, a w celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl.

Serdecznie pozdrawiam