Jak mam interpretować wyniki badań tarczycy: TSH 7,5, FT4 1,29, anty-TPO

Witam, jak mam interpretować wyniki badań tarczycy: TSH 7,5, FT4 1,29, anty-TPO <1,0?

Dzień dobry,

Ma Pani subkliniczną niedoczynność tarczycy. Średnie TSH u osób zdrowych w Pani grupie wiekowej, to około 1,5. Poziom antTPO typowy dla choroby Hashimoto jest w normie. Warto byłoby oznaczyć jeszcze przeciwciała aTG oraz FT 3 oraz udać się z wynikami do endokrynologa, najlepiej takiego, który od razu wykona Pani usg tarczycy. Warto ocenić gruczoł w usg. Jeśli ma Pani objawy niedoczynności tarczycy waro zastosować leczenie, dzięki któremu poczuje się Pani dużo lepiek. Z kolei, jeśli nie ma Pani objawów niedoczynności tarczycy, proszę ponownie ocenić również TSH.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych