Jak mam leczyć parestezje lewej strony twarzy?

Od początku roku dręczą mnie parestezje lewej strony twarzy – cały policzek i okolice nosa, mniej więcej w połowie wysokości (środkowa część) – tu czuje też jakby rozpieranie / napieranie. Ostatnio zaczęło mi też łzawić lewe oko. Mimo leczenia stan się pogarsza a dolegliwości mają charakter przewlekły – doskwierają mi w sposób ciągły, codziennie i przez cały dzień (lepiej jest w nocy i rano). Wykluczono problem ze stawem skroniowo żuchwowym. Neurolog leczy mnie już kilka miesięcy na neuralgie nerwu trójdzielnego (bez skutku). Zęby mam zdrowe (wykonany Pantomogram). Okulista nie stwierdził nieprawidłowości. Słyszę dobrze, węch prawidłowy, nie mam problemów z oddychaniem. Laryngolog zlecił tomografię zatok – wynik: Kostniak 4x3x3,5 mm w zatoce czołowej lewej Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne. Położenie i kształt wyrostków haczykowatych prawidłowe. Zgrubienia błony śluzowej w zachyłkach zębodołowych zatok szczękowych do 2,5 mm Skrzywiona przegroda nosa, wypukłością skierowana w stronę prawą. Przerost tkanek miękkich małżowin nosowych środkowej i dolnej lewej jamy nosa. Obraz stropu nosogardła prawidłowy Laryngolog stwierdził że problem nie leży w zatokach (zalecił jedynie operacyjną korektę przegrody nosa) i odesłał mnie do neurologa – z opinią że to neuralgia nerwu trójdzielnego. No ale na to leczę się już - bez skutku. W tej sytuacji jakie badania powinienem zrobić, do lekarza jakiej specjalizacji mogę się jeszcze udać?

Wskazane badanie MR głowy oraz angio-MR naczyń mózgowych w celu wykluczenia ew. konfliktu nerwowo-naczyniowego lub innej patologii mózgu/pnia mózgu. Objawy, które Pan opisuje nie są charakterystyczne dla neuralgii nerwu trójdzielnego. W tej chorobie występują krótkie, przeszywające, kłujące bóle, podobne do przechodzenia prądu, kilkusekundowe- stałe uczucie drętwienia nie powinno się zdarzyć. W neuralgii jedzenie, mówienie, ruchy twarzy oraz uciskanie specjalnych punktów spustowych na twarzy może wyzwolić ból.
Neurolog powinien dokładnie zbadać czucie na twarzy - najlepiej w zakresie dotyku oraz bólu oraz odruch rogówkowy, aby wykryć ewentualną asymetrię.
Należy wykluczyć również hemikranię ciągłą - w tym celu powienien Pan przez kilka dni przyjmować indometacynę (Metindol 2x1 tabl) i sprawdzić czy objawy istotnie zmniejszą się.
Do rozważenia diagnostyczna blokada gałązek nerwu trójdzielnego.
Powinien Pan skonsultować się z neurologiem specjalizującym sie w bólach głowy.
W pierwszej kolejności jednak należy wykonać MR głowy.
Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska